Χανιά-Εργοτέλης 0-1: Πρώτη νίκη με Μανουσάκη

Ο Εργοτέλης επικράτησε 1-0 των Χανίων.

Την πρώτη του νίκη φέτος στη Super League 2 πανηγύρισε ο Εργοτέλης, καθώς επικράτησε 1-0 των Χανίων εκτός έδρας. Οι «κιτρινόμαυροι» σκόραραν με τον Μανουσάκη στο 53’, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν μεγάλη ευκαιρία να σκοράρουν στο 63’, αλλά το σουτ του Μπραμπίγια βρήκε δοκάρι στην απόκρουση του Κατσιμήτρου, ενώ η κεφαλιά του Ανδρέου σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Μοιρασμένο ήταν το παιχνίδι των Χανίων με τον Εργοτέλη στο πρώτο ημίχρονο. Οι καλές φάσεις ήταν λιγοστές, καθώς η προσοχή και των δύο ομάδων ήταν στην αμυντική τους λειτουργία. Στο 6’ ο Κουτζαβασίλης απέκρουσε σε κόρνερ το σουτ του Κόατενγκ και στο 30’ μπλόκαρε την εκτέλεση φάουλ του Μπραμπίγια. Για τα Χανιά ένα αδύναμο σουτ του Ρέντζα στο 28’ δεν ανησύχησε τον Κατσιμήτρο.

Στο δεύτερο μέρος το παιχνίδι απέκτησε καλύτερο ρυθμό. Στο 48’ το σουτ του Βρεττού δεν βρήκε στόχο, ενώ στο 50’ η προσπάθεια του Κωστανάσιου δεν είχε στήριγμα. Στο 53’ όμως ο Μανουσάκης με γυριστό σουτ πέτυχε το 0-1 για τον Εργοτέλη.

Τα Χανιά επιχείρησαν να απαντήσουν και στο 63’ ο Μπραμπίγια εκτέλεσε το φάουλ, αλλά ο Κατσιμήτρος απέκρουσε σε κόρνερ με τη βοήθεια του δοκαριού. Στο επόμενο λεπτό, ο Ανδρέου με κεφαλιά σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα, αλλά δεν μπορούσαν να απειλήσουν, με τον Εργοτέλη να αμύνεται σωστά και να κρατά τη νίκη ως το τέλος.

Χανιά (Αλέκος Βοσνιάδης): Κουτζαβασίλης, Ρέντζας, Ανδρέου, Γρομητσάρης, Σωτηράκος, Παναγιωτούδης (79’ Γιάκος), Κάρλος, Μασένα (80’ Σουντουρά), Μπραμπίγια (65’ Τριανταφυλλάκος), Βρεττός (65’ Δημητριάδης), Διαμαντόπουλος.

Εργοτέλης (Γιάννης Ταουσιάνης): Κατσιμήτρος, Κατσούρι, Ποζατζίδης (86’ Σερβιλάκης), Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Πέιος, Τσέλιος (86’ Μπουρσέλης), Μπουτσάκης, Μανουσάκης, Κόατενγκ, Κόνραντ (67’ Κοκκίνης).

Γλιτώνει τη χρεοκοπία ο Μπόρις Μπέκερ
Μπαίνει στο χειρουργείο ο Έντσο Φερνάντες
ΑΕΚ: «Συμπεριφορές προβοκατόρων προκαλούν ανυπολόγιστη ζημιά στην ομάδα μας»
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69: Έμεινε από ενέργεια και η Μπάρτσα έκανε το 1-1