Νέα «τεσσάρα» απ' την Ολλανδία, νίκη στο 90' για την Πολωνία
X / @OnsOranje

Μετά τον Καναδά, η Ολλανδία «φιλοδώρησε» με 4 γκολ (4-0) και την Ισλανδία στο τελευταίο φιλικό παιχνίδι της πριν απ' την πρεμιέρα της στο EURO 2024 και τον αγώνα της 16ης Ιουνίου με την Πολωνία στο Αμβούργο.

Οι «οράνιε» έδειξαν πως βρίσκονται σε φουλ φόρμα, κάνοντας... φύλλο και φτερό του Ισλανδούς που πριν από μόλις τρεις μέρες νίκησαν στο Γουέμπλεϊ την Αγγλία με 1-0.

Το γκολ του Σίμονς στο 23' έβαλε μπροστά στο σκορ τους Ολλανδούς, οι οποίοι σημείωσαν άλλα τρία γκολ στο δεύτερο 45λεπτο με τους Φαν Ντάικ, Μάλεν και Βέχορστ, δείχνοντας τα... δόντια τους ενόψει EURO 2024.

Την ίδια ώρα στη Βαρσοβία, η Πολωνία -αντίπαλος των Ολλανδών στην 1η αγωνιστική του EURO 2024- νίκησε στο φινάλε την Τουρκία με 2-1 χάρις σε ένα γκολ του Ζαλέφσκι στο 90ό λεπτό. Ο πρώην επιθετικός του ΠΑΟΚ, Κάρολ Σβιντέρσκι άνοιξε το σκορ στο 12', αλλά τραυματίστηκε στους... πανηγυρισμούς κι αντικαταστάθηκε, ενώ ο Γιλμάζ ισοφάρισε προσωρινά στο 77'.

Ο στόπερ Σαμέτ Ακαϊντίν που -τύποις- ανήκει ακόμη ως δανεικός στον Παναθηναϊκό απ' τη Φενερμπαχτσέ έπαιξε σε όλο το 90λεπτο.

Σε διεθνείς φιλικές αναμετρήσεις το βράδυ της Δευτέρας (10/6) σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

• Τσεχία - Σκόπια 2-1 (60' πέν. Σικ, 90'+9' πέν. Μπαράκ - 65' Αλίμι)
  • Ολλανδία - Ισλανδία 4-0 (23' Σίμονς, 49' Φαν Ντάικ, 79' Μάλεν, 90'+4' Βέχορστ)
  • Πολωνία - Τουρκία 2-1 (12' Σβιντέρσκι, 90' Ζαλέβσκι - 77' Γιλμάζ)

Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Εντυπωσίασε τα πλήθη η Lady Gaga με το show της στην Τελετή Έναρξης
Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Άναψε η φλόγα σε φαντασμαγορική τελετή – Συγκίνηση για την ελληνική αποστολή
Παναθηναϊκός: Πανέτοιμος για Μπότεφ ο Τετέ
Ολυμπιακοί Αγώνες: Συγκινημένος Γιάννης Αντετοκούνμπο – «Η μεγαλύτερη τιμή»!