Κύπελλο Αγγλίας: Στον τελικό η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Γλίτωσε το κάζο στα πέναλτι

Κύπελλο Αγγλίας: Η Κόβεντρι γύρισε από το 0-3 κόντρα στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, έστειλε το ματς στην παράταση όπου το VAR της ακύρωσε γκολ στο 120' και οι «κόκκινοι διάβολοι» πήραν την πρόκριση στον τελικό στα πέναλτι.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ απέφυγε στα πέναλτι το κάζο του «αιώνα» κόντρα στην Κόβεντρι και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Αγγλίας, όπου θα διεκδικήσει το τρόπαιο από τη συμπολίτισσα της Μάντσεστερ Σίτι.

Η κανονική διάρκεια του αγώνα, όσο και της παράτασης έληξε ισόπαλη 3-3, με τους παίκτες της ομάδας της Championship να επιστρέφουν από το 0-3 και να σκοράρουν μάλιστα στις καθυστερήσεις της παράτασης, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ για χιλιοστά από το VAR.

Η ομάδα του Ερικ Τεν Χαγκ ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκε με 3-0 με τα γκολ των ΜακΤόμινεϊ (23'), Μαγκουάιρ (45') και Φερνάντες (58'), αλλά στη συνέχεια κατέβασε «στροφές» θεωρώντας πως έχει εξασφαλίσει την πρόκριση στον τελικό.

Έτσι η Κόβεντρι το εκμεταλλεύτηκε και αφού μείωσε με τους Σιμς (71') και Ο'Χάρε (78') πίεσε στις τελευταίες φάσεις για το γκολ της ισοφάρισης.

Αυτό ήρθε στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Ράιτ από το σημείο του πέναλτι, οδηγώντας το ματς στην παράταση και δείχνοντας πως πήγε στο Γουέμπλεϊ για να παλέψει ως την τελευταία στιγμή.

Μάλιστα η ορμή της Κόβεντρι συνεχίστηκε και στην παράταση, όπου πίεσε για το γκολ της νίκης, αλλά δύο φορές το VAR έκοψε τους έξαλλους πανηγυρισμούς των φιλάθλων της.

Στα πέναλτι η Γιουνάιτεντ είχε μόλις μία απώλεια και η Κόβεντρι δύο, για να επικρατήσουν έτσι οι «κόκκινοι διάβολοι» με 4-2 στη ρωσική ρουλέτα και να προκριθούν για 22η φορά στην ιστορία τους στον τελικό του αρχαιότερου διασυλλογικού ποδοσφαιρικού θεσμού.