League Cup: Το πήρε η Λίβερπουλ στην παράταση, ασίστ ο Τσιμίκας

League Cup: Το γκολ του Φαν Ντάικ από ασίστ του Κώστα Τσιμίκα χάρισε στη Λίβερπουλ το τρόπαιο κόντρα στην Τσέλσι (1-0).

Το League Cup της Αγγλίας, βάφτηκε κόκκινο. Η Λίβερπουλ του Γιούργκεν Κλοπ, διασφάλισε το γεγονός πως ο Γερμανός θα αποχωρήσει με τουλάχιστον έναν τίτλο στην τελευταία του σεζόν. Οι «reds» επικράτησαν στον τελικό της Τσέλσι με 1-0, σκοράροντας το μοναδικό τέρμα του ματς δύο λεπτά πριν το τέλος της παράτασης.

Η κανονική διάρκεια της αναμέτρησης ολοκληρώθηκε χωρίς τέρματα και το 0-0 συνόδευε τις δύο ομάδες μέχρι το 118’. Τότε, ο Κώστας Τσιμίκας που πέρασε ως αλλαγή στο ματς, έκανε την ασίστ στον Φαν Ντάικ και ο Ολλανδός με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 1-0.

Με τον τρόπο αυτό η Λίβερπουλ πανηγύρισε την κατάκτηση του 10ου League Cup της ιστορίας της, όντας ομάδα με τα περισσότερα τρόπαια στο θεσμό (ακολουθεί η Μάντσεστερ Σίτι με 8).

Παναθηναϊκός AKTOR, Βιλντόζα: «Πάμε στο Βελιγράδι να κερδίσουμε»
Παναθηναϊκός AKTOR: Φεύγει για Βελιγράδι με τελικό... προορισμό το Βερολίνο!
NBA: Μία ήττα μακριά από τον αποκλεισμό οι Μπακς - Στο 3-1 οι Πέισερς
Χάντμπολ: Με την Βαλούρ ο Ολυμπιακός στον τελικό