Super Cup Ισπανίας: Στα πέναλτι προκρίθηκε η Ρεάλ Μαδρίτης (Video)

Super Cup Ισπανίας: Τα βρήκε… μπαστούνια η Ρεάλ Μαδρίτης κόντρα στη Βαλένθια και τελικά χρειάστηκε τα πέναλτι για να προκριθεί (1-1 αγώνας και παράταση) στον τελικό.

Στη Σαουδική Αραβία διεξάγεται το Final-4 του Ισπανικού Super Cup. Η Ρεάλ Μαδρίτης προσέλκυσε πάνω από 65.000 οπαδούς, για τον πρώτο ημιτελικό κόντρα στη Βαλένθια. Όμως οι «νυχτερίδες» αποδείχθηκαν σκληρό καρύδι.

Η κανονική διάρκεια του ματς και η παράταση έληξαν στο 1-1. Στα πέναλτι η «βασίλισσα» ήταν ψύχραιμη κι επικράτησε 4-3, παίρνοντας το εισιτήριο για τον τελικό.

Οι «μερένχες» σε ένα πολύ καλό ματς, προηγήθηκαν στο 39ο λεπτό με πέναλτι του Μπενζεμά. Στις αρχές του δευτέρου μέρους, όμως, η Βαλένθια «απάντησε». Ο Λάτο που θέλει ο Ολυμπιακός έκανε την ασίστ για να σκοράρει ο Λίνο στο 49’, διαμορφώνοντας το 1-1.

Οι ευκαιρίες στη συνέχεια του ματς αλλά και στην παράταση, χάθηκαν. Έτσι το 1-1 «σφράγισε» τις προσπάθειες των δύο ομάδων, που οδηγήθηκαν στα πέναλτι. Εκεί, η Ρεάλ Μαδρίτης ευστόχησε στις τέσσερις δικές της εκτελέσεις. Τσούμερτ και Γκαγιά δεν τα κατάφεραν κι έτσι με 4-3 η «βασίλισσα» πήρε το εισιτήριο για τον τελικό, περιμένοντας το νικητή του Μπέτις-Μπαρτσελόνα για να δει ποια ομάδα θα αντιμετωπίσει για το τρόπαιο.