Serie A: Έσωσε την ισοπαλία η Ρόμα, σημαντικές νίκες για Μόντσα και Σπέτσια (Video)

Serie Α: Είχε δύο δοκάρια, όμως χρειάστηκε γκολ στις καθυστερήσεις για να ισοφαρίσει η Ρόμα την Τορίνο στο «Ολίμπικο» (1-1) – Νίκες που δίνουν «αέρα» παραμονής για Μόντσα και Σπέτσια.

Νέα γκέλα για την Ρόμα και μάλιστα στην έδρα της. Οι «τζιαλορόσι» φιλοξένησαν την Τορίνο για την 15η αγωνιστική και δεν κατάφεραν να νικήσουν. Για την ακρίβεια με το ζόρι πήραν ισοπαλία ισοφαρίζοντας στις καθυστερήσεις του ματς στο τελικό 1-1.

Η Ρόμα είχε τις ευκαιρίες, είχε δύο δοκάρια στο ματς, αλλά το προβάδισμα το πήρε στο 55’ η «Γκρανάτα» με τον Λινέτι. Οι γηπεδούχοι πίεσαν, κέρδισαν πέναλτι στο 2ο των καθυστερήσεων αφού ήδη είχε αποβληθεί ο Ζοζέ Μουρίνιο, αλλά ο Μπελότι δεν κατάφερε να το μετατρέψει σε γκολ κόντρα στην πρώην ομάδα του.

Τελικά ο Μάτιτς έσωσε τη Ρόμα στο 90+4’, σώνοντας το βαθμό της ισοπαλίας για την ομάδα του Μουρίνιο που σαφώς δεν μένει ικανοποιημένη με το αποτέλεσμα.

Σπουδαία νίκη στην προσπάθειά της για σωτηρία, πήρε η Μόντσα. Επικράτησε 3-0 της Σαλερνιτάνα με τέρματα των Αουγκούστο (24’), Μότα (35’) και Πεσίνα (76’). Ανάλογης σημασίας επικράτηση και για τη Σπέτσια στην έδρα της Ελλάς Βερόνα με 2-1. Οι γηπεδούχοι έχασαν για 10ο συνεχόμενο ματς και είναι ουραγοί. Ο Βέρντι έδωσε προβάδισμα στη Βερόνα, αλλά ο Ενζολά με δύο τέρματα (53’ και 69’) έκανε την ανατροπή.