Κύπελλο Ελλάδας: Τα στατιστικά της τρίτης φάσης – Οι ερασιτεχνικές ομάδες που συνεχίζουν
INTIME

Η ιστοσελίδα της ΕΠΟ κατέγραψε όσα έγιναν στην τρίτη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ολοκληρώθηκε και η τρίτη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας με συναρπαστικές αναμετρήσεις. Το Αιγάλεω κρατούσε τη νίκη και την πρόκριση μέχρι της καθυστερήσεις, αλλά ο Πανσερραϊκός ισοφάρισε με πέναλτι στις καθυστερήσεις για να πάρει την πρόκριση στην παράταση, με γκολ του Μαροκινού Χισάμ Κανίς, που πέρσι πέτυχε 17 γκολ στη Super League 2.

Στη Νέα Ευκαρπία ο Μακεδονικός και η Αναγέννηση Καρδίτσας πλησίαζαν στα πέναλτι, όταν έδωσε τη νίκη στους φιλοξενούμενος ένας Καρδιτσιώτης. Ο διεθνής με τις Ελπίδες Παναγιώτης Μπάλλας μπήκε αλλαγή και πέτυχε στο 117' με κεφαλιά το "χρυσό" γκολ για την Αναγέννηση.

Ο Διαγόρας Ρόδου και ο Απόλλων Πόντου όμως έφτασαν στα πέναλτι στο "Οικονομίδειο" μετά από αγώνα και παράταση χωρίς γκολ. Ένα άστοχο πέναλτι των γηπεδούχων και ένα που απέκρουσε ο 39χρονος τερματοφύλακας Βαγγέλης Πίτκας, έδωσε τη νίκη με 4-2 και την πρόκριση στον Απόλλωνα.

Ο Αστέρας Σταυρού ολοκλήρωσε την παρουσία του στο Κύπελλο με επιτυχία, αφού αν και ομάδα τοπικού πρωταθλήματος κατάφερε να περάσει δύο γύρους. Ο προπονητής του Πέτρος Καραίσκος ήταν στον πάγκο με γύψο στο πόδι και πατερίτσες, αφού στον προηγούμενο γύρο και στη διάρκεια των πανηγυρισμών σε γκολ, υπέστη ολική ρήξη αχίλλου τένοντα.

Ο Αστέρας δεν μπόρεσε να κοντράρει τον πιο έμπειρο και δύο κατηγορίες ψηλότερα, Αλμωπό Αριδαίας. Ο Θεσσαλονικιός Δημήτρης Γιουκούδης άνοιξε το σκορ και δημιούργησε το δεύτερο γκολ. Σκόραρε για πρώτη φορά στο Κύπελλο, λίγα χιλιόμετρα μακριά από εκεί που έκλεισε την επαγγελματική του καριέρα ο πατέρας του. Ο διεθνής Αντώνης Γιουκούδης είχε τελευταία ομάδα τη Λαμία, από την οποία απέχει μόλις 10 λεπτά ο Σταυρός.

Οι αγώνες που έγιναν στις 28 Σεπτεμβρίου και τις 2 Οκτωβρίου είχαν επίσης συναρπαστική εξέλιξη. Η Κηφισιά απέκλεισε για δεύτερη σεζόν στη σειρά τον Απόλλωνα Σμύρνης, ενώ μοναδική ομάδα που αποκλείστηκε από αντίπαλο χαμηλότερης κατηγορίας ήταν η Επισκοπή. Έχασε στα πέναλτι από τον Άγιο Νικόλαο.

Στη Βέροια και το Καυτανζόγλειο έγιναν αμφίρροπα παιχνίδια, ενώ το σκορ της φάσης πέτυχε η Παναχαϊκή στην Καβάλα, επικρατώντας με 5-0 του Βύρωνα.

Οι έξι που θα προκριθούν μαζί με τις οκτώ που περνούν χωρίς αγώνα (Παναχαϊκή, ΑΕΛ, Πανσερραϊκός, Ιωνικός Ιωνίας, Πανελευσινιακός, Καλαμάτα, Απόλλων Παραλιμνίου και Αλμωπός Αριδαίας) πηγαίνουν στην πέμπτη φάση.

Εκεί θα μπουν και οι 10 ομάδες της Super League που δεν βγήκαν Ευρώπη, συνολικά 24 ομάδες, που θα κάνουν 12 ζευγάρια για την πρόκριση στους "16", όπου θα περιμένουν και οι τέσσερεις "Ευρωπαίοι".

Η πέμπτη φάση θα έχει αρκετές ερασιτεχνικές ομάδες, 3 σίγουρα, ίσως και 4, της Γ' Εθνικής και μια τοπικού πρωταθλήματος, τον Ιωνικό Ιωνίας.

Οι πρώτοι σκόρερ του Κυπέλλου ως τώρα:

4 γκολ: Βαγγέλης Λαθύρης (Βάρδα)

3 γκολ: Θωμάς Βασιλείου (Ηλιούπολη), Παναγιώτης Ρωμανίδης (ΠΑΟΚ Κρηστώνης), Νίκος Σκόνδρας (Φήκη), Γιώργος Χαντζής (Αστέρας Σταυρού) και Χρήστος Βάσκος (Πανθρακικού)