Nations League: Ισόπαλο το Αγγλία-Ιταλία, «γκέλες» για Γερμανούς και Ολλανδούς

Nations League: Ούτε τώρα η Αγγλία δεν κατάφερε να νικήσει την Ιταλία (0-0), τη στιγμή που οι Γερμανοί άφησαν δύο βαθμούς στην Ουγγαρία (1-1) – Πρώτη γκέλα για Ολλανδία εντός με Πολωνία (2-2) – Τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες.

Άνθρακας ο θησαυρός. Δηλαδή το Αγγλία-Ιταλία που ήταν το μεγάλο ντέρμπι της βραδιάς για την 3η αγωνιστική του Nations League. Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν στο «Μολινό», με το 0-0 να «σφραγίζει» τις προσπάθειές τους. Αποτέλεσμα που βολεύει τη «Σκουάντρα Ατζούρα», τη στιγμή που τα «λιοντάρια» συνεχίζουν χωρίς νίκη!

Για τον ίδιο όμιλο (3ος League A), η Ουγγαρία που αποδεικνύεται «σκληρό καρύδι», φιλοξένησε τη Γερμανία. Μόλις στο 6ο λεπτό οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Νάγκι. Οι Γερμανοί αντέδρασαν άμεσα και ισοφάρισαν με τον Χόφμαν τρία λεπτά μετά. Με το ματς να κυλά με το 1-1 μέχρι το τέλος του.

Στο 4ο γκρουπ της League A, η Ολλανδία που είχε το απόλυτο μέχρι τώρα, φιλοξένησε την Πολωνία. Η ομάδα του Μίχιεβιτς προηγήθηκε στο 18ο λεπτό του ματς. Μάλιστα πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων με τον Ζιελίνσκι στο 49’. Οι «οράνιε» κατάφεραν γρήγορα να ισοφαρίσουν με τον Κλάασεν (51’) και τον Ντάμφρις (55’). Όμως έχασαν τεράστια ευκαιρία να νικήσουν στο 1ο των καθυστερήσεων, όταν ο Ντεπάι έχασε πέναλτι, με το 2-2 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Στο άλλο ματς του γκρουπ, η Ουαλία υποδέχτηκε το Βέλγιο. Οι «κόκκινοι διάβολοι» άνοιξαν το σκορ με τον Τίλεμανς στο 51’. Όμως οι Ουαλοί στο 86’ ισοφάρισαν με τον Τζόνσον για το τελικό 1-1.

Για τον 3ο όμιλο της League B, οι Ρουμάνοι φιλοξένησαν τη Φινλανδία και νίκησαν με γκολ του Μπάνκου στο 30’, παρότι νωρίτερα είχαν χάσει πέναλτι με τον Πούσκας (1-0). Στο ίδιο γκρουπ, το Μαυροβούνιο υποδέχτηκε την Βοσνία. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Μέναλο στο 62’, για να ισοφαρίσει ο Μάρουσιτς στο 77’ για το τελικό 1-1.

Τέλος, για τον 1ο όμιλο της League C, η Τουρκία επικράτησε στο Λουξεμβούργο. Ο Τσαλχάνογλου άνοιξε το σκορ με πέναλτι στο 37’. Ο Ντουρσούν στο 76’ έκανε το 0-2.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής του 3ου Nations League 2022/23 και οι βαθμολογίες των ομίλων έχουν ως εξής:

Σαν Μαρίνο 0 0-4 -2αγ.

* Η Ρωσία δεν θα μετάσχει στον 2ο όμιλο της League B και θα καταταγεί τέταρτη στο γκρουπ.

Μπαίνει στο χειρουργείο ο Έντσο Φερνάντες
ΑΕΚ: «Συμπεριφορές προβοκατόρων προκαλούν ανυπολόγιστη ζημιά στην ομάδα μας»
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69: Έμεινε από ενέργεια και η Μπάρτσα έκανε το 1-1
Λίβερπουλ: Συμφωνία με Σλοτ, αυτός ο αντικαταστάτης του Κλοπ