Nations League: Εύκολα Ουκρανοί και Ιρλανδοί

Nations League: Άνετες νίκες για Ουκρανία και Ιρλανδία, που επικράτησαν 3-0 της Αρμενίας και της Σκωτίας αντίστοιχα.

Το μεγάλο φαβορί του ομίλου της για το Nations League, δείχνει να είναι η Ουκρανία. Η ομάδα του Πετράκοφ επικράτησε άνετα της Αρμενίας με 3-0 κι έτσι έφτασε τους 6 βαθμούς για το 1ο γκρουπ της League B. Σε αναμέτρηση που διεξήχθη στο Λοτζ της Πολωνίας.

Ο Μαλινόφσκι στο 61’ ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ για τους Ουκρανούς. Ο Καραβάεφ στο 77’ έκανε το 2-0, για να έρθει ο Μικολένκο επτά λεπτά μετά να διαμορφώσει το τελικό 3-0. Έτσι οι Ουκρανοί είναι στην κορυφή με 6 βαθμούς σε 2 ματς, ενώ οι Αρμένιοι έμειναν στους 3.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Ιρλανδία έκανε περίπατο κόντρα στους Σκωτσέζους στο ντέρμπι του νησιού. Ο Μπρόουν άνοιξε το σκορ στο 20’, για να έρθει οκτώ λεπτά μετά ο Πάροτ να κάνει το 2-0. Ο Ομπαφέμι στο 51’ έκανε το τελικό 3-0, δίνοντας έτσι τους πρώτους 3 βαθμούς στους Ιρλανδούς, όσους έχουν και οι Σκωτσέζοι.

Για τον 1ο όμιλο της League C, τα Νησιά Φερόε επικράτησαν 2-1 της Λιθουανίας. Ο Τσέρνιχ στο 6’ έκανε το 0-1, για να έρθει το πέναλτι του Ντάβιντσεν στο 20’ και το γκολ του Αντρέασεν στο 45’ για το τελικό 2-1. Οι γηπεδούχοι έχουν 3 βαθμούς πλέον και οι Λιθουανοί είναι ουραγοί χωρίς βαθμό.