Nations League: Νίκησε κι έρχεται στην Ελλάδα για «τελικό» το Κόσοβο - Όλα τα αποτελέσματα
twitter / @EURO2024

Nations League: Ζωντανές τις ελπίδες του κράτησε το Κόσοβο που επικράτησε 3-2 της Βορείου Ιρλανδίας πριν έρθει στην Ελλάδα - Με νίκες συνέχισαν Πορτογαλία και Ισπανία, σημαντική επικράτηση στη Σουηδία για τη Σερβία – Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία.

Τη δεύτερη νίκη της στο Nations League πήρε η ομάδα του Κοσόβου. Για το ματς του ομίλου της Εθνικής μας ομάδας, επιβλήθηκαν 3-2 της Βορείου Ιρλανδίας κι έφτασαν τους 6 βαθμούς. Με αποτέλεσμα να έρχονται στην χώρα μας για να παίξουν… τα ρέστα τους για «διπλό».

Για το 2ο γκρουπ της League C λοιπόν, το Κόσοβο προηγήθηκε με πέναλτι του Μουρίκι στο 9ο λεπτό. Ο Μπιτίκι δέκα λεπτά μετά έκανε το 2-1, με τους Βορειοϊρλανδούς να μειώνουν με τον Λέιβερι στο 45’. Ο Μουρίκι και πάλι έκανε το 3-1 στο 52’, με τον Μπάλαρντ στο 83’ να διαμορφώνει το τελικό 3-2.

Στο 2ο γκρουπ της League A τώρα, η Πορτογαλία φιλοξένησε την Τσεχία. Η ομάδα του Φερνάντο Σάντος πήρε σχετικά εύκολη νίκη. Ο Ζοάο Κανσέλο στο 33’ άνοιξε το σκορ, για να έρθει ο Γκέντες πέντε λεπτά μετά να διαμορφώσει το τελικό σκορ. Για τους Τσέχους ο Μπράμπετς του Άρη ήταν βασικός, ενώ ο Βατσλίκ του Ολυμπιακού έμεινε στον πάγκο.

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Ισπανία πέρασε νικηφόρα με 1-0 απ’ την Ελβετία, παίρνοντας το πρώτο τρίποντο. Ο Σαράμπια στο 13’ πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης. Βασικός για τους Ελβετούς ήταν ο Τσούμπερ της ΑΕΚ που αντικαταστάθηκε λίγο μετά τη μία ώρα αγώνα.

Στη League B και τον 4ο όμιλο, η Σερβία πήρε σπουδαία νίκη στην έδρα της Σουηδίας με 1-0. Ο Γιόβιτς ήταν ο σκόρερ στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους. Στο άλλο ματς του γκρουπ, Νορβηγία και Σλοβενία έμειναν στο 0-0, παρότι οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν με 10 από το 63’ λόγω αποβολής του Μπλάζιτς.

Στην League C και το 4ο γκρουπ, η έκπληξη έγινε στο ματς Γιβραλτάρ-Βουλγαρία, με τους γηπεδούχους να κρατούν τους φιλοξενούμενους στο 1-1. Ο Μίντσεφ στο 45+1’ έκανε το 0-1, για να ισοφαρίσει με πέναλτι ο Γουόκερ στο 61’. Για τον ίδιο όμιλο, οι Γεωργιανοί πήραν σημαντική νίκη στην έδρα των Σκοπίων με 3-0. Ζιβζικβάτζε στο 52’ , Κβαρατσχέλια δέκα λεπτά μετά και Κιτεϊσβίλι στο 84’ οι σκόρερ της ομάδας του Σανιόλ.

Τέλος, για το 2ο γκρουπ της League D, η Εσθονία νίκησε 2-1 στη Μάλτα. Το 0-1 με γκολ του Βασίλιεφ στο 21’, για να ισοφαρίσει με αυτογκόλ ο Χέιν στο 56’. Το τέρμα της νίκης ήρθε στο 90+4’ απ’ τον Ανιέρ. Οι γηπεδούχοι έχασαν πέναλτι με τον Τέουμα στο 15’.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής του 3ου Nations League 2022/23 και οι βαθμολογίες των ομίλων έχουν ως εξής: