Serie A: Η επική ανατροπή της Έμπολι «τελείωσε» τα όνειρα της Νάπολι (Videos)

Serie Α: Εκπληκτική παρότι βαθμολογικά αδιάφορη η Έμπολι, με τρία γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο επικράτησε 3-2 της Νάπολι και της «έσβησε» τις ελπίδες για τίτλο – Ισόπαλο 2-2 το Μπολόνια-Ουντινέζε.

Οι ελπίδες της Νάπολι για Πρωτάθλημα, τελείωσαν στην έδρα της Έμπολι. Οι «παρτενοπέι» ήταν μπροστά στο σκορ με δύο γκολ διαφορά, αλλά οι γηπεδούχοι αν και βαθμολογικά αδιάφοροι έκαναν εκπληκτική ανατροπή. Επικρατώντας 3-2 και «σφραγίζοντας» το τέλος των ονείρων για τους Ναπολιτάνους.

Οι φιλοξενούμενοι στο 44’ μπήκαν μπροστά στο σκορ με τον Μέρτενς να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Το 0-2 ήρθε στο 53’ με τον Ινσίνιε να βρίσκεται σε πλεονεκτική θέση και να μην κάνει λάθος.

Ενώ όλα έδειχναν πως το ματς θα κυλήσει ομαλά προς το τέλος του, ήρθε η «έκρηξη» της Έμπολι στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ο Χέντερσον στο 80’ μείωσε σε 1-2 και οι γηπεδούχοι αναθάρρησαν.

Τρία λεπτά μετά, ο Πιναμόντι έκανε το 2-2, αναγκάζοντας την Νάπολι να βγει μπροστά για να κυνηγήσει τη νίκη. Με την ψυχολογία στο μέρος της Έμπολι, η επική ανατροπή ολοκληρώθηκε στο 87’ με τον Πιναμόντι και πάλι να κάνει το 3-2!

Έτσι η Νάπολι έμεινε στους 67 βαθμούς όντας στο -5 απ’ την πρώτη θέση και στο -4 απ’ τη δεύτερη, έχοντας και αγώνα περισσότερο από Ίντερ και Μίλαν. Η Έμπολι που νίκησε για το γόητρό της, έφτασε τους 37 βαθμούς.

ΜΠΟΛΟΝΙΑ-ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ 2-2

Θεαματικό ματς ανάμεσα σε Μπολόνια και Ουντινέζε, με το βαθμολογικό κίνητρο να απουσιάζει. Το τελικό 2-2 αποζημίωσε τους φιλάθλους.

Ο Χίκι στο 6ο λεπτό έκανε το 1-0, με τον Ουντότζι να ισοφαρίζει στο 25’. Στο 46’ ο Σούτσες έκανε το 1-2, με τον Σανσόνε να διαμορφώνει το τελικό 2-2 στο 59’. Η Ουντινέζε έχει πλέον 40 βαθμούς και η Μπολόνια έναν λιγότερο.