Ligue 1: Η Λιόν «σκόρπισε» την Μπορντό στους έξι ανέμους

Ligue 1: Καταιγιστική Λιόν επικράτησε 6-1 της Μπορντό που παραμένει κοντά στον υποβιβασμό – Παλεύει για Ευρώπη η Ολιμπίκ.

Ξέσπασε για τον αποκλεισμό της στο Europa League απ’ τη Γουέστ Χαμ, η Λιόν. Η Γαλλική ομάδα για την 32η αγωνιστική του Πρωταθλήματος, βρήκε το «θύμα» της στο πρόσωπο της Μπορντό. Οι «Γιρονδίνοι» έμοιαζαν παιχνιδάκι για την Ολιμπίκ, η οποία σταμάτησε στα έξι γκολ.

Το τελικό 6-1 μιλά από μόνο του για το τι έγινε στο ματς. Αποτέλεσμα που φέρνει πιο κοντά στον υποβιβασμό την Μπορντό, ενώ διατηρεί τις ελπίδες για ευρωπαϊκή έξοδο των γηπεδούχων.

Ο Ντεμπελέ στο 20’ άνοιξε το σκορ, για να έρθει επτά λεπτά μετά ο Εκαμπί να κάνει το 2-0. Το 3-0 που ήταν αποτέλεσμα ημιχρόνου, διαμόρφωσε ο Πακετά στο 34’.

Με γκολ του Φαλβρ άρχισε το δεύτερο μέρος για το 4-0 (46’), για να έρθει ο Εκαμπί να κάνει το 5-0 στο 68’. Ένα πέναλτι του Μάρα στο 85’ έκανε το 5-1, για να διαμορφώσει το τελικό 6-1 ο Ντεμπελέ στο 2ο των καθυστερήσεων.

Η Λιόν ανέβηκε στους 49 και είναι στο -4 απ’ τις ευρωπαϊκές θέσεις. Η Μπορντό έμεινε στους 26 και απέχει 4 απ’ τις θέσεις σωτηρίας.

Η Ολυμπιακή Φλόγα άναψε στην Αρχαία Ολυμπία για το Παρίσι - Πρώτος Λαμπαδηδρόμος ο Ντούσκος
Champions League: Κρίσιμες ρεβάνς σε Βεστφαλία και Βαρκελώνη - Το πρώτο ζευγάρι των ημιτελικών
Παναθηναϊκός AKTOR: Πως είναι το «αυτός» στα... ισπανικά;
Τραγωδία στην Ιταλία: Πέθανε 26χρονος ποδοσφαιριστής – Έπαθε ανακοπή εν ώρα αγώνα