FA Cup: Έκλεισε εισιτήριο για τα ημιτελικά η Μάντσεστερ Σίτι (videos)

Η Μάντσεστερ Σίτι δυσκολεύτηκε στην αρχή, αλλά τελικά επιβεβαίωσε τα προγνωστικά και πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του κυπέλλου Αγγλίας, επικρατώντας στην έδρα της Σαουθάμπτον με 4-1.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα προηγήθηκε με τον Στέρλινγκ (5'), το ματς ήρθε στα ίσα με αυτογκόλ του Λαπόρτ (45'+), αλλά τελικά ο Κέβιν Ντε Μπρόινε με πέναλτι στο 61ο λεπτό έδωσε τη λύση και στο 75ο λεπτό ο Φιλ Φόντεν και μετά ο Ριγιάντ Μαχρέζ (78') σφράγισαν την πρόκριση.

Νωρίτερα η Κρίσταλ Πάλας ήταν σαφώς ανώτερη, νίκησε εύκολα με 4-0 την Εβερτον στο Λονδίνο και πήρε κι αυτή άνετα την πρόκριση για τους ημιτελικούς. Η ομάδα του Μαρσέλ Ντεσαγί είχε τον έλεγχο του ματς και έφθασε στη νίκη-πρόκριση με τα γκολ των Γκουέχι (25') και Ματετά (41').

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της προημιτελικής φάσης του Κυπέλλου Αγγλίας:
Μίντλεσμπρο-Τσέλσι 0-2
Κρίσταλ Πάλας-Έβερτον 4-0
Σαουθάμπτον-Μάντσεστερ Σίτι 1-4
Νότιγχαμ Φόρεστ-Λίβερπουλ 20/3

Η Ολυμπιακή Φλόγα άναψε στην Αρχαία Ολυμπία για το Παρίσι - Πρώτος Λαμπαδηδρόμος ο Ντούσκος
Champions League: Κρίσιμες ρεβάνς σε Βεστφαλία και Βαρκελώνη - Το πρώτο ζευγάρι των ημιτελικών
Παναθηναϊκός AKTOR: Πως είναι το «αυτός» στα... ισπανικά;
Τραγωδία στην Ιταλία: Πέθανε 26χρονος ποδοσφαιριστής – Έπαθε ανακοπή εν ώρα αγώνα