La Liga: Η Μπαρτσελόνα του Τσάβι φέρνει τα πάνω-κάτω! (Photos)

La Liga: Νέα τεσσάρα για την Μπαρτσελόνα που επιβλήθηκε 4-0 της Μπιλμπάο και πλησίασε στον ένα βαθμό την 3η θέση!

Μετά τον περίπατο στη Νάπολι για το Europa League, η Μπαρτσελόνα του Τσάβι συνέχισε με «σπασμένα φρένα»! Οι «μπλαουγκράνα» υποδέχτηκαν την σκληροτράχηλη Αθλέτικ Μπιλμπάο. Οι Βάσκοι που αν για κάτι φημίζονται, είναι το πόσο δύσκολο κάνουν για κάθε αντίπαλο να τους νικήσει. Αλλά οι Καταλανοί ούτε κατάλαβαν την παρουσία τους στο «Καμπ Νου»!

Ο Ομπαμεγιάνγκ ήταν αυτός που «έλυσε» το γρίφο στο 37ο λεπτό. Ο Αφρικανός επιθετικός άνοιξε το σκορ δίνοντας προβάδισμα στην Μπαρτσελόνα που πήγε με το 1-0 στα αποδυτήρια για το πρώτο μέρος.

Το 2-0 ήρθε στο 73’ με τον Ουσμάν Ντεμπελέ να σκοράρει. Ο Γάλλος που έμοιαζε να είναι εκτός ομάδας, όχι απλά επέστρεψε αλλά ουσιαστικά πέτυχε το γκολ που «καθάρισε» το ματς.

Στο 90’ ο Λουκ Ντε Γιονγκ έκανε το 3-0, για να έρθει ο Μέμφις Ντεπάι να βάλει το «κερασάκι στην τούρτα» στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Έτσι, εμφατικά η Μπαρτσελόνα ανέβηκε στους 45 βαθμούς και την 4η θέση, όντας πλέον στο -1 απ’ την 3η θέση και με αγώνα λιγότερο. Η Μπιλμπάο έμεινε στους 37 και την 8η θέση.