Eredivisie: Πατατράκ για Άγιαξ από την ομάδα του Μπότου – Νίκη για τον Δουβίκα (photos)

Eredivisie: Ο Άγιαξ έχασε 2-1 εκτός έδρας από τους Γκόου Αχέντ Ιγκλς! Νίκη για την Ουτρέχτη του Δουβίκα.

«Φωτιά» στη μάχη του τίτλου της Eredivisie έβαλαν οι Γκόου Αχέντ Ινγκλς με τη σημερινή τους νίκη επί του πρωτοπόρου, Άγιαξ, με 2-1, σε μία από τις μεγαλύτερες μέχρι τώρα εκπλήξεις της περιόδου στην Ολλανδία.

Η Αϊντχόφεν, η οποία νωρίτερα πέρασε με «διπλό» από την έδρα της Σπάρτα Ρότερνταμ (2-1) μείωσε στο -2 από την κορυφή και πλέον τα πάντα είναι ανοιχτά για τον τίτλο, με τον «Αίαντα» να έχει πάντα τον πρώτο λόγο.

Ο Γιάννης-Φοίβος Μπότος πέρασε αλλαγή στο 71ο λεπτό για τους Γκόου Αχέντ, που προηγήθηκαν 2-0 στο πρώτο μερος με τους Κόρντομπα και Ρόμενς με το συγκρότημα του Τεν Χαγκ να μειώνει στο 64΄ με τον Μπερκχάους.

Βασικοί με την ενδεκάδα της Αλκμάαρ ήταν οι Χατζηδιάκος και Παυλίδης (ο δεύτερος έγινε αλλαγή στο 78ο λεπτό), στη μεγάλη νίκη της ΑΖ επί της Φέγενορντ με 2-1.

Με δύο γκολ σε διάστημα 12 λεπτών στο δεύτερο μέρος (58΄- 69΄), η Ουτρέχτη «απέδρασε» με «διπλό» από την έδρα της Χέρενφεν (2-1). Ράμσελααρ και Φαν ντερ Χουρν ήταν οι σκόρερ των φιλοξενούμενων, ενώ για τους γηπεδούχους μείωσε ο Φαν Χόοϊντονκ με πέναλτι στο 80ό λεπτό.

Ο Τάσος Δουβίκας πέρασε αλλαγή για την Ουτρέχτη στο 87ο λεπτό αντί του Φέερμαν.

Τα αποτελέσματα της 24ης αγωνιστικής στην Eredivisie και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

EuroLeague: Ανακοίνωση για τις δηλώσεις του Εργκίν Αταμάν περί διαιτησίας
Super League: Ο Γερμανός Σρέντερ ορίστηκε στο ΠΑΟΚ - ΑΕΚ | Οι διαιτητές της αγωνιστικής
Μαρία Σάκκαρη: Πρόκριση στη Μαδρίτη με κυριαρχική εμφάνιση