Serie A: «Απέδρασε» με νίκη στο 90+9’ η Ρόμα! (Video)

Serie A: Για ένα ημίχρονο με παίκτη λιγότερο η Σπέτσια, αλλά χρειάστηκε πέναλτι στο 9ο των καθυστερήσεων για να νικήσει η Ρόμα 1-0!

Πολύ κοντά σε σημαντική απώλεια βρέθηκε η Ρόμα, έτσι όπως κύλησε το εκτός έδρας παιχνίδι με τη Σπέτσια. Τελικά οι «τζιαλορόσι» σώθηκαν στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων με εκτέλεση πέναλτι του Έιμπραχαμ, επικρατώντας 1-0.

Το ματς είχε την ομάδα του Μουρίνιο να έχει την υπεροχή, αλλά χωρίς να χάνει τη μία ευκαιρία μετά την άλλη. Η Σπέτσια κράτησε το μηδέν και οδηγήθηκε η αναμέτρηση στο ημίχρονο χωρίς τέρματα.

Όμως οι ισορροπίες είχαν αλλάξει. Ο Αμιάν με δύο κίτρινες κάρτες αποβλήθηκε στο 45ο λεπτό. Αφήνοντας τους γηπεδούχους με παίκτη λιγότερο για όλο το δεύτερο μέρος.

Οι προσπάθειες της Ρόμα δεν έφερναν αποτέλεσμα και τα λεπτά περνούσαν με τους 10 της Σπέτσια να κρατούν. Μέχρι τις καθυστερήσεις και συγκεκριμένα το 9ο λεπτό! O Έιμπραχαμ ανέλαβε να εκτελέσει το πέναλτι που κέρδισαν οι φιλοξενούμενοι και κατάφερε να ανοίξει το σκορ διαμορφώνοντας το τελικό 0-1!

Αποτέλεσμα που ήρθε με την «ψυχή στο στόμα», αλλά απόλυτα δίκαια καθώς η Ρόμα θα μπορούσε να νικήσει ακόμη πιο εύκολα αν εκμεταλλευόταν τις ευκαιρίες της.

Η Ρόμα ανέβηκε στους 44 βαθμούς και «έπιασε» την Αταλάντα στην 5η θέση, έχοντας ματς παραπάνω. Η Σπέτσια έμεινε στους 26 και είναι στο +4 απ’ την επικίνδυνη ζώνη.

Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (04/05) - Με πλούσια δράση στην Ευρώπη
Τα πρωτοσέλιδα των αθλητικών εφημερίδων της ημέρας (04/05) - «Δέος» για τον Ολυμπιακό
Άννα Κορακάκη: Εκτός τελικού στο αεροβόλο πιστόλι στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Σκοποβολής
Αντσελότι:« Αύριο ο Κουρτουά, με Μπάγερν θα παίξει ο Λούνιν»