Serie A: Έσωσε το βαθμό η Ρόμα (Videos)

Serie A: Με τον Γιώργο Κυριακόπουλο βασικό ακόμη μια φορά, η Σασουόλο έφτασε κοντά στη νίκη αλλά η Ρόμα ισοφάρισε στις καθυστερήσεις – Με 10 τελείωσαν οι γηπεδούχοι.

Εκτός των Ευρωπαϊκών θέσεων κρατά τη Ρόμα η Σασουόλο! Οι «τζιαλορόσι» ήθελαν να νικήσουν για να «πιάσουν» την αιώνια αντίπαλό τους, Λάτσιο. Όμως οι γηπεδούχοι με βασικό τον Γιώργο Κυριακόπουλο σε ακόμη ένα ματς, ήταν εξαιρετικοί. Το τελικό 2-2 είναι επιτυχία για τη Ρόμα που ισοφάρισε στις καθυστερήσεις.

Ο Έλληνας αριστερός οπισθοφύλακας αγωνίστηκε σε όλο το ματς που ήταν συναρπαστικό. Απ’ την άλλη ο νεαρός Κεραμίτσης ήταν ακόμη μια φορά στην αποστολή του Ζοζέ Μουρίνιο, χωρίς να πάρει λεπτά αυτή τη φορά.

Οι Ρωμαίοι μπήκαν μπροστά στο σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Ο Κίρικες έκανε χέρι και υποδείχθηκε πέναλτι. Ο Έιμπραχαμ ανέλαβε την εκτέλεση δίνοντας προβάδισμα στους «τζιαλορόσι».

Η ισοφάριση της Σασουόλο προήλθε από πάσα του Κυριακόπουλου στον Τραορέ. Αυτός προσπάθησε να κάνει το γύρισμα, μπερδεύοντας τον Σμόλινγκ και τον Ρουί Πατρίσιο που είδαν την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας τους στο 47’!

Ο Τραορέ έκανε την ανατροπή στο ματς στο 73’, δίνοντας προβάδισμα στη Σασουόλο. Κατέβασε ωραία την μπάλα μέσα στην περιοχή και πλάσαρε στα δίχτυα ο άσος των γηπεδούχων για το 2-1.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Φεράρι είδε τη δεύτερη κίτρινη κι άφησε με δέκα τους γηπεδούχους. Η Ρόμα άρχισε να πιέζει και τελικά κατόρθωσε να ισοφαρίσει με τον Κριστάντε στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, σώζοντας έστω το βαθμό της ισοπαλίας.

Η Ρόμα με το βαθμό αυτό έφτασε τους 40 και είναι 7η πλέον. Η Σασουόλο ανέβηκε στους 30 και παρέμεινε 12η.

Euroleague: Διπλά τετράδας για Ολυμπιακό, Μονακό, Μπαρτσελόνα - Τελικός για Παναθηναϊκό AKTOR
Euroleague: "Διπλό" τετράδας στο Βελιγράδι ο Ολυμπιακός
ΠΑΟΚ: Δύσκολα προλαβαίνει Παναθηναϊκό ο Μπάμπα