Πορτογαλία: Έσωσε το βαθμό η Πόρτο, επεισόδια μετά το ντέρμπι με Σπόρτινγκ (VId+Photos)

Πορτογαλία: Βρέθηκε να χάνει 2-0 στο «Ντραγκάο», αλλά η Πόρτο επέστρεψε και με το τελικό 2-2 κόντρα στη Σπόρτινγκ διατήρησε την απόσταση 6 βαθμών από την ομάδα της Λισαβόνας - Ένταση για αρκετή ώρα μετά το ματς!

Ντέρμπι κορυφής στο Πορτογαλικό Πρωτάθλημα για την 22η αγωνιστική. Η πρωτοπόρος Πόρτο φιλοξένησε τη δεύτερη Σπόρτινγκ Λισαβόνας. Με τους γηπεδούχους να χαμογελούν τελικά με το ισόπαλο 2-2. Τόσο για τη διατήρηση της διαφοράς, όσο και για την επιστροφή ενώ έχανε με δύο γκολ διαφορά.

Η ομάδα της Λισαβόνας «πάγωσε» το «Ντραγκάο» στο 8ο λεπτό. Ο Παουλίνιο άνοιξε το σκορ για το 0-1. Το ματς ήταν γεμάτο πάθος και η Σπόρτινγκ «χτύπησε» δεύτερη φορά στο 34’ με τον Νούνο Σάντος να κάνει το 0-2.

Η Πόρτο αντέδρασε άμεσα και τέσσερα λεπτά μετά μείωσε σε 1-2. Ο Φάμπιο Βιέιρα ήταν ο σκόρερ των «δράκων», με το αποτέλεσμα αυτό να οδηγεί τις δύο ομάδες στην ανάπαυλα.

Οι ισορροπίες άλλαξαν μόλις στο 48’, όταν ο Κόατες αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κι άφησε τους φιλοξενούμενους με δέκα. Η Πόρτο άμεσα πήρε τα ηνία και πίεσε για την ισοφάριση. Με τον Ταρέμι να βρίσκει το πολυπόθητο γκολ στο 78’ και τελικά να χαρίζει έτσι το βαθμό της ισοπαλίας στους γηπεδούχους. Αν και οι «δράκοι» είχαν ευκαιρίες μέχρι και το 10ο λεπτό των καθυστερήσεων, για να κάνουν την ανατροπή, αλλά δεν τα κατάφεραν.

Με το 2-2 η Πόρτο έφτασε τους 60 βαθμούς και η Σπόρτινγκ στους 54, με την απόσταση των 6 βαθμών να διατηρείται μετά το ντέρμπι κορυφής.

ΝΕΥΡΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΜΑΤΣ

Μόλις έληξε η αναμέτρηση, τα νεύρα ήταν τεντωμένα. Έτσι, οι παίκτες των δύο μάδων αλλά και άνθρωποι του γηπέδου, λίγο έλειψε να έρθουν στα χέρια! Η ένταση δεν ηρεμούσε παρά την παρέμβαση των ψυχραιμότερων και τις κάρτες του διαιτητή, για περίπου ένα πεντάλεπτο! Ευτυχώς αποφεύχθηκε η σύρραξη.

ΑΕΚ: «Συμπεριφορές προβοκατόρων προκαλούν ανυπολόγιστη ζημιά στην ομάδα μας»
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69: Έμεινε από ενέργεια και η Μπάρτσα έκανε το 1-1
Λίβερπουλ: Συμφωνία με Σλοτ, αυτός ο αντικαταστάτης του Κλοπ
Euroleague: Ισοφάρισε η Μονακό τη Φενέρμπαχτσε μετά από ντέρμπι