Ligue 1: Έσωσε το βαθμό η Παρί στην έδρα της Λιόν (Photos)

Ligue 1: Ισόπαλο έληξε το ντέρμπι ανάμεσα στη Λιόν και την Παρί Σεν Ζερμέν, με τους φιλοξενούμενους να φεύγουν με το 1-1 παρά τα πολλά τους προβλήματα.

Έτσι κι αλλιώς το… άγχος για το ποιος θα κατακτήσει το Πρωτάθλημα Γαλλίας, ουσιαστικά δεν υπάρχει. Η Παρί Σεν Ζερμέν κάθε αγωνιστική που περνά, φτάνει και πιο κοντά στην επιστροφή στο… θρόνο. Πλέον «έσβησε» και την έδρα της Λιόν, με το τελικό 1-1 να μη «χαλά» τους Παριζιάνους.

Η ομάδα Ποκετίνο δεν είχε τον Λιονέλ Μέσι, τον Νεϊμάρ και τον Άνχελ Ντι Μαρία, μεταξύ άλλων. Παρ’ όλα αυτά, κατάφερε να σώσει το βαθμό της ισοπαλίας προς το τέλος της αναμέτρησης.

Η Λιόν κατάφερε να προηγηθεί στο ματς. Ο Λούκας Πακέτα μόλις στο 7ο λεπτό, έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους. Οι οποίοι πήγαν στα αποδυτήρια του «Γκρουπάμα», με το σκορ στο 1-0.

Στο δεύτερο μέρος, η Παρί έγινε πιο πιεστική ψάχνοντας την ισοφάριση. Τελικά κατάφερε να την πετύχει στο 76ο λεπτό. Σκόρερ ήταν ο Κέχρερ που είχε περάσει ως αλλαγή στην αναμέτρηση.

Έτσι, η Παρί Σεν Ζερμέν έφυγε χωρίς να χάσει απ’ την έδρα της Λιόν. Οι Παριζιάνοι έφτασαν στους 47 βαθμούς και βρίσκονται στο +11 απ’ τη δεύτερη θέση όπου βρίσκονται Νις και Μαρσέιγ (οι Μασσαλοί έχουν ένα ματς λιγότερο). Η Λιόν έφτασε τους 25 βαθμούς και είναι 11η με ένα ματς λιγότερο.

Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (04/05) - Με πλούσια δράση στην Ευρώπη
Τα πρωτοσέλιδα των αθλητικών εφημερίδων της ημέρας (04/05) - «Δέος» για τον Ολυμπιακό
Άννα Κορακάκη: Εκτός τελικού στο αεροβόλο πιστόλι στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Σκοποβολής
Αντσελότι:« Αύριο ο Κουρτουά, με Μπάγερν θα παίξει ο Λούνιν»