La Liga: Έσωσε την ισοπαλία μεν, γκέλαρε δε η Σεβίλλη (Photos)

La Liga: Έχασε την ευκαιρία να ανέβει μόνη πρώτη η Σεβίλλη, που ήρθε ισόπαλη 2-2 στην έδρα της με την Αλαβές – Ισοφάρισαν στις καθυστερήσεις οι γηπεδούχοι!

Σημαντική απώλεια βαθμών για τη Σεβίλλη, που θεωρητικά είχε εύκολο έργο για τη 14η αγωνιστική του Ισπανικού Πρωταθλήματος. Η ομάδα της Ανδαλουσίας φιλοξένησε την Ντεπορτίβο Αλαβές. Φτάνοντας… μια ανάσα απ’ την ήττα, αλλά τελικά ισοφάρισε στις καθυστερήσεις. Με το 2-2, όμως, να είναι σημαντική γκέλα για την ομάδα του Λοπετέγι.

Οι Βάσκοι μόλις στο 5ο λεπτό έδειξαν πως δε θα είναι εύκολος αντίπαλος στο «Σάντσεθ Πιθχουάν». Ο Λαγουάρντια έκανε το 0-1, βάζοντας αμέσως δύσκολα για τη Σεβίλλη. Η οποία κατόρθωσε να ισοφαρίσει πριν το τέλος του πρώτου μέρους, με τον Οκάμπος στο 38’ να κάνει το 1-1.

Όμως η Αλαβές πήγε μπροστά στο σκορ στην ανάπαυλα! Στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων συγκεκριμένα, ο Χοσέλου εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισαν οι φιλοξενούμενοι.

Το δεύτερο μέρος ήταν ουσιαστικά μονόλογος της Σεβίλλης. Παρ’ όλα αυτά, η ομάδα του Λοπετέγι δεν μπορούσε να σκοράρει. Έχανε ευκαιρίες, βρήκε απέναντι της μια διαβασμένη Αλαβές κι έτσι τα λεπτά κυλούσαν.

Με το ματς να έχει μπει στις καθυστερήσεις, η ήττα φαινόταν πολύ κοντά. Ο Ράκιτις στο 90+2’ τελικά, ήταν αυτός που έσωσε κάπως την κατάσταση, ισοφαρίζοντας σε 2-2 για τη Σεβίλλη.

Παρότι πήρε το βαθμό η γηπεδούχος ομάδα, είχε σημαντική απώλεια στην έδρα της, στην πορεία Πρωταθλητισμού που κάνει. Η Σεβίλλη ανέβηκε πρώτη μαζί με τη Σοσιεδάδ, έχοντας από 28 βαθμούς σε 13 ματς. Η Αλαβές απ’ την άλλη, είναι 14η με 14 βαθμούς.

Ρέντη: Στη φυλακή 3 από τους 10 κατηγορούμενους που απολογήθηκαν
Η ΔΕΑΒ κάλεσε σε ακρόαση τον ΠΑΟΚ
Παναθηναϊκός AKTOR: Στήριξη Ερντογάν σε Αταμάν για τις απειλές από Μακάμπι Τελ Αβίβ (video)
Super League: Δύο αγωνιστικές απαγόρευση στον Αλέξη Κούγια