Serie A: Δεν αστειευόταν η Αταλάντα, πεντάρα στη Σπέτσια

Serie A: Βρέθηκε να χάνει νωρίς, αλλά η «απάντηση» της Αταλάντα ήταν κάτι περισσότερο από πειστική, νικώντας 5-2 την Σπέτσια.

Για τη 13η αγωνιστική του Καμπιονάτο, η Αταλάντα υποδέχτηκε τη Σπέτσια. Η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων δεδομένη και το κλαμπ απ’ το Μπέργκαμο την απέδειξε και στο χορτάρι. Επικρατώντας 5-2, με ανατροπή μάλιστα!

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που ξάφνιασαν τους παίκτες του Γκασπερίνι. Στο 11ο λεπτό ο Ενζολά έκανε το 0-1, δίνοντας το προβάδισμα στη Σπέτσια. Το οποίο όπως αποδείχθηκε δεν ήταν τόσο… υψηλό εμπόδιο για την Αταλάντα και λειτούργησε περισσότερο ως «αφύπνιση».

Επτά λεπτά μετά, ο Πάσαλιτς ισοφάρισε για τους γηπεδούχους. Με την Αταλάντα να κερδίζει πέναλτι στο 38’. Ο Ντουβάν Ζαπάτα ανέλαβε την εκτέλεση δίνοντας προβάδισμα στους γηπεδούχους, το οποίο δε χάθηκε ποτέ. Διευρύνθηκε μάλιστα στο 41’, όταν ο Πάσαλιτς και πάλι έκανε το 3-1.

Το ματς ουσιαστικά είχε κριθεί και το δεύτερο μέρος ήταν διαχείριση αποτελέσματος χωρίς άγχος για την Αταλάντα. Ο Μουριέλ στο 83’ έκανε το 4-1, ενώ το… κερασάκι στην τούρτα της νίκης της ομάδας του Μπέργκαμο, έβαλε ο Μαλινόφσκι στο 89’ κάνοντας το 5-1. Η Σπέτσια με τον Ενζολά και πάλι, μείωσε στο τελικό 5-2 στο 90+1’.

Έτσι, η Αταλάντα έφτασε τους 25 βαθμούς και «έπιασε» στην 3η θέση την Ίντερ. Η Σπέτσια απ’ την άλλη, έμεινε στους 11 και είναι 16η.

Θρήνος στο NBA: Πέθανε στα 33 του ο Ντάριους Μόρις
LaLiga: Η Τζιρόνα έστεψε Πρωταθλήτρια τη Ρεάλ Μαδρίτης – Έφτασε τα 36 τρόπαια η «βασίλισσα»
Οι κληρώσεις στα προκριματικά του EURO σε Εθνική Νέων κι Εθνική Παίδων
Formula 1: «Άπιαστος» και πάλι ο Φερστάπεν! Άνετη νίκη και στο Sprint στο Grand Prix στο Μαϊάμι