La Liga: «Σίφουνας» στην Παμπλόνα η Σοσιεδάδ! (Photos)

La Liga: Ξανά κορυφή για τη Σοσιεδάδ που πέρασε εύκολα απ’ την έδρα της Οσασούνα με 2-0. Ισοπαλία 2-2 για Μαγιόρκα και Έλτσε.

Η Οσασούνα ήταν υπεύθυνη για σημαντικά αποτελέσματα τη φετινή σεζόν. Η ομάδα απ’ την Παμπλόνα βρίσκεται στα ψηλά… στρώματα της Primera Division. Η έξοδος για τη Ρεάλ Σοσιεδάδ, μόνο απλή υπόθεση δεν ήταν. Ήταν όμως νικηφόρα με 2-0!

Οι Βάσκοι έδειξαν για ακόμη ένα ματς το καλό τους πρόσωπο. Παίρνοντας αυτό που ήθελαν στην τελική ευθεία της αναμέτρησης. Με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελευταίο 20λεπτο.

Ο Μικέλ Μερίνο στο 72’ ήταν αυτός που έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους και ουσιαστικά έκανε εύκολα τα πράγματα για τη Σοσιεδάδ. Στο 83’ οι Βάσκοι κέρδισαν πέναλτι με τον Γιανουζάι να κάνει το 0-2 «σφραγίζοντας» τη σπουδαία νίκη των φιλοξενούμενων.

Η Σοσιεδάδ λοιπόν, επέστρεψε στη μοναξιά της κορυφής, έχοντας 28 βαθμούς σε 13 αναμετρήσεις. Η Οσασούνα έμεινε στους 19 και την 7η θέση.

ΜΑΓΙΟΡΚΑ-ΕΛΤΣΕ 2-2

Με τον Λούκας Μπογέ να πετυχαίνει και τα δύο τέρματα της Έλτσε, η ομάδα του πρώην άσου της ΑΕΚ έφτασε πολύ κοντά στη νίκη στην έδρα της Μαγιόρκα. Όμως οι νησιώτες στις καθυστερήσεις πήραν το βαθμό με το τελικό 2-2.

Ο Μπογέ έκανε το 0-1 στο 68’, για να έρθει ο Σεβίγια με πέναλτι τέσσερα λεπτά μετά να κάνει το 1-1. Ο Αργεντινός στράικερ «χτύπησε» εκ νέου στο 75’, με τον Μαφέο στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων να διαμορφώνει το τελικό 2-2.

Η Μαγιόρκα έφτασε τους 15 βαθμούς, ενώ η Έλτσε που έφτασε κοντά στη νίκη αλλά έφυγε τελικά με ένα βαθμό, έχει πλέον 11.

Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Παρτιζάν-Ολυμπιακός και τις υπόλοιπες «μάχες» της EuroLeague
Παναθηναϊκός AKTOR, Αταμάν: «Να υπερασπιστούμε τη δεύτερη θέση με ομαδικότητα και επιθετική άμυνα»