Serie A: Ανεβαίνει η Αταλάντα, ουραγός η Κάλιαρι

Serie A: Πέρασε απ’ τη Σαρδηνία η Αταλάντα, επικρατώντας 2-1 της ουραγού Κάλιαρι.

Η ανάγκη της Κάλιαρι να πάρει βαθμούς, καθιστούσε δύσκολο το ματς της Αταλάντα στη Σαρδηνία. Η ομάδα του Μπέργκαμο για την 12η αγωνιστική, χρειαζόταν το αποτέλεσμα για να ανέβει βαθμολογικά, καθώς κι αυτή έκανε μερικές «χοντρές» γκέλες. Τελικά κατάφερε να περάσει νικηφόρα με 2-1.

Οι γηπεδούχοι είχαν στην ενδεκάδα τον Λυκογιάννη, έπαιξε σε όλο το ματς, αλλά για ακόμη ένα ματς η Κάλιαρι έφυγε με σκυμμένο κεφάλι απ’ το γήπεδο.

Η Αταλάντα άρχισε αποφασιστικά το ματς. Μόλις στο 6ο λεπτό μπήκε μπροστά στο σκορ. Ο Πάσαλιτς ήταν ο σκόρερ, με το τέρμα του να δείχνει πως ίσως και να είναι εύκολο το έργο για την ομάδα του Μπέργκαμο.

Η «απάντηση» της Κάλιαρι ήρθε στο 27ο λεπτό. Ο Ζοάο Πέδρο έκανε το 1-1 για τους γηπεδούχους, που αναθάρρησαν. Αλλά η Αταλάντα πήρε εκ νέου προβάδισμα πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου. Ο Ντουβάν Ζαπάτα βρήκε ξανά δίχτυα στο 43’.

Το 1-2 έμεινε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης. Με την Αταλάντα να φεύγει νικήτρια απ’ τη Σαρδηνία και πλέον είναι μόνη τέταρτη με 22 βαθμούς. Η Κάλιαρι με 6 βαθμούς παρέμεινε τελευταία.

Euro 2024: Η Αλβανία πέτυχε κόντρα στην Ιταλία το πιο γρήγορο γκολ στην ιστορία της διοργάνωσης
Euro 2024: Εντυπωσιακή Ισπανία, με ανατροπή η Ιταλία - Το πανόραμα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος
Euro 2024, Ιταλία – Αλβανία 2-1: Ξεπέρασε το σοκ και το γύρισε σε πέντε λεπτά!
ΑΕΚ: Γέμισαν παιδιά τα Σπάτα – Σέντρα στο τουρνουά FAIR PLAY CUP (video)