La Liga: Χωρίς… αφεντικό η χώρα των Βάσκων με παλικαρίσια Μπιλμπάο! (Photos)

La Liga: Η Ρεάλ Σοσιεδάδ σταμάτησε πάνω στην… αλύγιστη Αθλέτικ Μπιλμπάο, που ισοφάρισε στις καθυστερήσεις με παίκτη λιγότερο (1-1)!

Έτοιμη να πανηγυρίσει τη διατήρηση στην κορυφή με διαφορά τριών βαθμών ήταν η Ρεάλ Σοσιεδάδ. Έτοιμη να πανηγυρίσει νίκη στο ντέρμπι της χώρας των Βάσκων. Όμως κόντρα στην Αθλέτικ Μπιλμπάο, ποτέ και κανείς δεν μπορεί να είναι σίγουρος! Τα «λιοντάρια» ισοφάρισαν στις καθυστερήσεις και δεν επέτρεψαν να υπάρξει… αφεντικό στη χώρα των Βάσκων.

Το τελικό 1-1 ειδικά με τον τρόπο που ήρθε, είναι σα νίκη για την Αθλέτικ. Η οποία έχανε και έπαιζε με παίκτη λιγότερο στο σημείο που έφερε το ματς στα ίσα!

Σε ένα ντέρμπι που κυριάρχησε το πάθος, το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε χωρίς γκολ. Το 0-0 «έσπασε» στο 58ο λεπτό, όταν οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι. Ο Ίσακ ανέλαβε την εκτέλεση και άνοιξε το σκορ για τη Σοσιεδάδ.

Το σκληρό παιχνίδι συνεχίστηκε και στο 84’ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο. Ο Ινίγκο Μαρτίνεθ αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κι έτσι ο διεθνής στόπερ της Μπιλμπάο αποβλήθηκε.

Όλα έδειχναν πως το ματς θα λήξει με αυτό τον τρόπο, αλλά η καρδιά της Αθλέτικ Μπιλμπάο… μίλησε! Στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μουνιαϊν βρήκε τον τρόπο να κάνει το 1-1, χαρίζοντας πολύτιμο βαθμό στην ομάδα του και μην επιτρέποντας στη Σοσιεδάδ να νικήσει το ντέρμπι.

Έτσι, οι γηπεδούχοι είναι μόνοι πρώτοι με 25 βαθμούς, έχοντας ένα ματς περισσότερο από Ρεάλ Μαδρίτης και Σεβίλλη που βρίσκονται στη δεύτερη θέση με 24. Η Μπιλμπάο πήγε στους 18 βαθμούς και είναι 8η.

Στις αναμετρήσεις της 12ης αγωνιστικής στην Primera Division σημειώθηκαν τα αποτελέσματα:

Ελτσε-Ρεάλ Μαδρίτης 1-2

Σεβίλλη-Οσασούνα 2-0

Βαλένθια-Βιγιαρεάλ 2-0

Μπαρτσελόνα-Αλαβές 1-1

Κάντιθ-Μαγιόρκα 1-1

Ατλέτικο Μαδρίτης-Μπέτις 3-0

Χετάφε-Εσπανιόλ 2-1

Σοσιεδάδ-Αθλέτικ Μπιλμπάο 1-1