La Liga: Ο Βινίσιους την επανέφερε στην κορυφή! (Photos)

La Liga: Επέστρεψε στις νίκες και στην κορυφή η Ρεάλ Μαδρίτης που επικράτησε 2-1 στην έδρα της Έλτσε με πρωταγωνιστή και σκόρερ τον Βινίσιους.

Μετά την εντός έδρας ισοπαλία κόντρα στην Οσασούνα, η Ρεάλ Μαδρίτης δεν ήταν διατεθειμένη να «αφήσει» κι άλλους βαθμούς στη μάχη για το Πρωτάθλημα. Οι «μερένχες» για τη 12η αγωνιστική της Primera Division φιλοξενήθηκαν απ’ την Έλτσε. Εκεί, πήραν αυτό που ήθελαν επικρατώντας 2-1. Τελειώνοντας με άγχος ένα ματς που έμοιαζε με εύκολο.

Στο «Μαρτίνεθ Βαλέρο» η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι είχε για απόλυτο πρωταγωνιστική τον Βινίσιους Ζούνιορ. Ο νεαρός Βραζιλιάνος πέτυχε από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο και με αυτό τον τρόπο έκρινε το νικητή.

Το 0-1 ήρθε στο 22’ για τη «βασίλισσα», με τον Βινίσιους να ανοίγει το σκορ και να οδηγεί με αυτό τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια. Στο δεύτερο μέρος, η Έλτσε έμεινε με δέκα παίκτες στο 64’ όταν ο Γκούτι αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη και αποβλήθηκε. Εννιά λεπτά μετά, ο Βινίσιους έκανε το 0-2 και φάνηκε να τελειώνει το παιχνίδι.

Όμως η Έλτσε άγχωσε τη Ρεάλ στα τελευταία λεπτά. Ο Μίγια μείωσε σε 1-2 στο 86’ και υπήρξε σασπένς μέχρι το τριπλό σφύριγμα. Πάντως δεν άλλαξε κάτι και οι Μαδριλένοι επέστρεψαν στις νίκες.

Μαζί επέστρεψαν και στην κορυφή. Φτάνοντας στους 24 βαθμούς «έπιασαν» τη Σοσιεδάδ, με τις δύο ομάδες να έχουν από 11 παιχνίδια. Η Έλτσε έμεινε στους 10, έχοντας δώσει 12 αναμετρήσεις.

ΑΕΚ – Λαμία 3-0: Το «δώρο» δεν ήρθε από τη Θεσσαλονίκη
Formula 1: Νίκησε με μεγάλη δυσκολία ο Μαξ Φερστάπεν – Η πιο αγχωτική νίκη του την τελευταία διετία
Premier League: Πρωταθλήτρια Αγγλίας η Μάντσεστερ Σίτι του Πεπ Γκουαρντιόλα!
Παναθηναϊκός: Εκτός αποστολής ο Ακαϊντίν για ανάρτηση με τον Κεμάλ Ατατούρκ