La Liga: Η Μπιλμπάο… βύθισε κι άλλο τη Βιγιαρεάλ! (Photos)

La Liga: Η Αθλέτικ επικράτησε στην έδρα της 2-1 της Βιγιαρεάλ, με την κάτοχο του Europa League να παραπαίει στο Πρωτάθλημα…

Η εξαιρετική Βιγιαρεάλ, η ομάδα που θαύμασαν όλοι την περασμένη σεζόν και έφτασε στην κατάκτηση του Europa League, έχει πάει… περίπατο. Τουλάχιστον μέχρι τώρα, καθώς σε 10 αγωνιστικές στην Primera Division, μετρά μόλις δύο νίκες (έχοντας ματς λιγότερο). Για τη 10η «στροφή» του Ισπανικού Πρωταθλήματος, τη νίκη η Αθλέτικ Μπιλμπάο με 2-1.

Οι Βάσκοι φιλοξένησαν την ομάδα του Έμερι και το ματς ήταν κλειστό και σκληρό στη μεγαλύτερη διάρκειά του. Στυλ που αρέσει και στις δύο ομάδες σε μεγάλο βαθμό. Ο Ραούλ Γκαρσία ήταν αυτός που άλλαξε τις ισορροπίες στο 14ο λεπτό, ανοίγοντας το σκορ για τους γηπεδούχους.

Η Βιγιαρεάλ αντέδρασε και ισοφάρισε με τον Κοκουελίν στο 32ο λεπτό. Το 1-1 οδήγησε τις δύο ομάδες στην ανάπαυλα του πρώτου μέρους. Για να έρθει το δεύτερο που μέσω των πέναλτι έκρινε τα πάντα.

Λίγο πριν μπούμε στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Μπιλμπάο κέρδισε το πρώτο πέναλτι. Ο Μουνιαϊν ανέλαβε την εκτέλεση, διαμορφώνοντας το 2-1 για τους Βάσκους στο 77’. Πέντε λεπτά μετά η Αθλέτικ πήρε και δεύτερο πέναλτι, με τον Μπαρενγκέρ αυτή τη φορά να μην τα καταφέρνει.

Πάντως μέχρι το τελευταίο σφύριγμα δεν άλλαξαν τα πράγματα. Νίκη με 2-1 για την Μπιλμπάο και η Βιγιαρεάλ… βυθίζεται ακόμη περισσότερο εντός συνόρων.

Η Αθλέτικ ανέβηκε στους 16 βαθμούς και είναι 7η έχοντας 9 παιχνίδια. Στα ίδια ματς και η Βιγιαρεάλ, που όμως είναι 13η με 11 βαθμούς.