Premier League: Έβαλε ερυθρόλευκο το βόρειο Λονδίνο η Άρσεναλ! (Videos+Photos)

Premier League: Με άνεση πήρε το ντέρμπι του βόρειου Λονδίνου η Άρσεναλ επικρατώντας της Τότεναμ 3-1!

Το ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής στο Αγγλικό Πρωτάθλημα, βρήκε θριαμβεύτρια την Άρσεναλ. Οι «κανονιέρηδες» φιλοξένησαν την Τότεναμ στο παραδοσιακό ματς του βόρειου Λονδίνου. Κάνοντας… περίπατο έτσι όπως εξελίχθηκε η αναμέτρηση και τελικά επικρατώντας άνετα με 3-1!

Στο 12ο λεπτό οι γηπεδούχοι μπήκαν μπροστά στο σκορ. Βρήκαν χώρο και κινήθηκαν ωραία, ο Σάκα έγινε κάτοχος δεξιά, αυτός γύρισε και ο Σμιθ-Ρόου από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!

Το 2-0 ήρθε στο 27’, με μια φάση που πρέπει να διδάσκεται στα… φροντιστήρια αντεπίθεσης! Ενώ η Τότεναμ πίεζε την ανάπτυξη, με δύο πάσες η Άρσεναλ έφυγε στο χώρο. Ο Σμιθ-Ρόου γύρισε την κατάλληλη στιγμή κι ο Ομπαμεγιάνγκ έδωσε καθαρό προβάδισμα!

Το χώρο εκμεταλλεύτηκε η Άρσεναλ και επτά λεπτά αργότερα. Με τον Σάκα αυτή τη φορά να παίρνει και τις κόντρες κι από κοντά να «γράφει» το 3-0 για τους «κανονιέρηδες»!

Το τελικό 3-1 διαμορφώθηκε στο 78. Η μπάλα έφτασε στον Σον που ήταν μέσα στην περιοχή κι αυτός με ωραίο σουτ πέτυχε το γκολ της τιμής για την Τότεναμ, που μετά την Τσέλσι χάνει κι απ’ την Άρσεναλ στα Λονδρέζικα ντέρμπι!

Σε αγώνες για την 6η αγωνιστική στην Premier League σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Τσέλσι-Μάντσεστερ Σίτι 0-1

Μάντσεστερ Γ.-Άστον Βίλα 0-1

Έβερτον-Νόριτς 2-0

Λιντς-Γουέστ Χαμ 1-2

Λέστερ-Μπέρνλι 2-2

Γουότφορντ-Νιούκαστλ 1-1

Μπρέντφορντ-Λίβερπουλ 3-3

Σαουθάμπτον-Γουλβς 0-1