Ligue 1: Καρέ της ισοπαλίας! (Photos)

Ligue 1: Τέσσερα απ’ τα πέντε απογευματινά ματς της Γαλλίας, έληξαν ισόπαλα-Γκέλα της Λιόν στην έδρα της, 3-3 με την Κλερμόν!

Μόλις ένα ματς απ’ τα πέντε απογευματινά του Γαλλικού Πρωταθλήματος, βρήκε νικητή! Τα άλλα τέσσερα ολοκληρώθηκαν ισόπαλα. Με πιο «ηχηρή» ισοπαλία, το 3-3 της Λιόν στην έδρα της με την Κλερμόν.

Για την 3η αγωνιστική του Σαμπιονά, ο Ντεμπελέ με πέναλτι στο 4ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τη Λιόν. Με αυτογκόλ του Ντιομαντέ η Κλερμόν που έχει αρχίσει εξαιρετικά τη σεζόν, ισοφάρισε. Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων, με το νέο γκολ του Ντεμπέ (20’) και το τέρμα του Πακετά στο 45’.

Οι φιλοξενούμενοι, όμως, δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη! Ο Ρασανί στο 79’ μείωσε σε 3-2, για να έρθει ο ίδιος παίκτης στο 90’ να κάνει το 3-3! Στέλνοντας την εξαιρετική Κλερμόν στους 7 βαθμούς κι αφήνοντας την Λιόν στους 2 μετά από τρεις αγωνιστικές!

Στο Μπορντό-Ανζέ, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 9ο λεπτό με τον Ματά, για να ισοφαρίσει ο Τομά στο 37’. Κι αυτό το 1-1 οδήγησε τις δύο ομάδες μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Ισόπαλο έληξε και το Μετς-Ρεμς 1-1 (13’ Μαιγκά-6’ Μουνέτσι), αλλά και το Στρασμπούρ-Τρουά 1-1 (76’ Τόμασον-18’ Τουζγκάρ).

Η Μονπελιέ ήταν η μόνη Γαλλική ομάδα που επικράτησε το απόγευμα της Κυριακής. Με το 3-1 απέναντι στην Λοριάν. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με αυτογκόλ του Μπερτό στο 20’, για να έρθουν οι Σαβανιέ (49’), Μαβιντίντι (57’) και Ντελόρ (82’) να διαμορφώσουν το τελικό 3-1.

Μαγνητική και αγωνία για Μπάλντγουιν
Elite Neon Cup 2024: Τα ταλέντα του… αύριο παίζουν μπάλα στα Σπάτα! – Πού θα δείτε το τουρνουά
Σπανάκη: Το κλειδί της επιτυχίας ήταν η σοβαρότητα και η σταθερότητα
Κολύμβηση: Πανελλήνιο ρεκόρ η Βασιλάκη