La Liga: Απώλεια για Μπαρτσελόνα! (Photos)

La Liga: Ο Ντεπάι έσωσε την παρτίδα για την Μπαρτσελόνα που πήρε ισοπαλία στο Μπιλμπάο κόντρα στην Αθλέτικ (1-1).

Το πρώτο γκολ του Μέμφις Ντεπάι με τα χρώματα της Μπαρτσελόνα έδωσε ένα βαθμό στους Καταλανούς. Οι οποίοι δεν γλίτωσαν την πρώτη τους γκέλα στο Ισπανικό Πρωτάθλημα, μόλις στη 2η αγωνιστική και στο πρώτο εκτός έδρας ματς. Στο Μπιλμπάο όπου τα πράγματα δεν είναι ποτέ εύκολα για τους «μπλαουγκράνα», το τελικό 1-1 ήρθε για να «σφραγίσει» τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

Το πρώτο μέρος πέρασε χωρίς να «σπάσει» η ισορροπία στο σκορ, παρά τις προσπάθειες ειδικά των φιλοξενούμενων. Στο δεύτερο ημίχρονο, τα πράγματα έγιναν δύσκολα για την Μπαρτσελόνα νωρίς-νωρίς.

Στο 50ο λεπτό από ασίστ του Μουνιαϊν, ο Ινίγκο Μαρτίνεθ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Μπαρτσελόνα ανοίγοντας το σκορ για τους Βάσκους.

Από εκεί και πέρα οι Καταλανοί προσπάθησαν ακόμη περισσότερο για να σημειώσουν γκολ που θα τους δώσει δικαίωμα στην ελπίδα της νίκης. Ο Ντεπάι βρήκε για πρώτη φορά δίχτυα με την φανέλα της Μπαρτσελόνα στο 85’, κάνοντας το 1-1.

Στα λεπτά που ακολούθησαν οι φιλοξενούμενοι κυνήγησαν την ανατροπή, αλλά δεν τα κατάφεραν. Το μόνο που άλλαξε ήταν οι αριθμητικές ισορροπίες με τον Έρικ Γκαρθία να αποβάλλεται στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, αφήνοντας την «Μπάρτσα» με 10.

Έτσι έμειναν στο 1-1 στο «Σαν Μαμές». Φτάνοντας πλέον τους 4 βαθμούς μετά από δύο αγώνες. Η Μπιλμπάο απ’ την άλλη έχει 2 βαθμούς με ισάριθμες ισοπαλίες.

Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Μπαρτσελόνα-Ολυμπιακός, Τενερίφη-Περιστέρι και τον Πετρούνια
Παπαπέτρου στο Onsports.gr: «Ακόμα δεν έχει τελειώσει τίποτα, ευχαριστούμε τον κόσμο μας»
Ρέντη: Στον εισαγγελέα οι κατηγορούμενοι χούλιγκαν - Απολογούνται οι πρώτοι 10 από τους 67
Μακάμπι: Εξαιρετικά αμφίβολος για το Game 3 o Μπόλντγουιν -Στην Κροατία για θεραπείες