Ligue 1: Ανατροπή τίτλου για τη Λιλ (video)

Η Λιλ πέρασε νικηφόρα με μια τεράστια ανατροπή από την έδρα της Λιόν, την οποία νίκησε με 3-2 κι ανέκτησε το προβάδισμα στη βαθμολογία έναντι της Παρί Σεν Ζερμέν, τέσσερις αγωνιστικές πριν από την ολοκλήρωση του γαλλικού πρωταθλήματος.

Σε ένα απίθανο παιχνίδι στο «Groupama Stadium», οι «λιονέ» προηγήθηκαν 2-0, για να μειώσει στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου η Λιλ με εξαιρετικό φάουλ του Μπουράκ Γιλμάζ, ξαναμπαίνοντας στο παιχνίδι.

Οι «λιλουά» έφτασαν στην ισοφάριση στο 60΄, όταν από λάθος του Πακετά ο Γιλμάζ έβγαλε την ασίστ στον Ντέιβιντ για ρο 2-2, ενώ ήταν ο Τούρκος άσος που υπέγραψε την «ανατροπή τίτλου», σκοράροντας το νικητήριο γκολ στο 85΄, όταν στο τετ α τετ με τον Λόπες «έσκαψε» την μπάλα από πάνω του!

Πλέον, η Λιλ είναι στο +1 από την Παρί, στο +2 από τη Μονακό και στο +6 από τη Λιόν, που «αυτοκτόνησε» για πολλοστή φορά φέτος.