ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 0-1: Με... buzzer beater του Μουργκ έκανε άλμα πρόκρισης!

ΑΕΚ – ΠΑΟΚ: Με μια εκπληκτική εκτέλεση φάουλ στο τελευταίο δευτερόλεπτο, ο Τόμας Μουργκ έδωσε τη νίκη (1-0) στον «Δικέφαλο του Βορρά», ο οποίος έκανε καθοριστικό βήμα πρόκρισης στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας

Τόσο η ΑΕΚ, όσο κι ο ΠΑΟΚ πήγαν «πληγωμένοι» στον πρώτο μεταξύ τους ημιτελικό κι όπως φάνηκε αγωνίστηκαν, έχοντας στο μυαλό τους το πως δεν θα χάσουν. Οι «κιτρινόμαυροι» έδειξαν μεγαλύτερη διάθεση κι είχαν κάποιες ευκαιρίες στο πρώτο μέρος, οι φιλοξενούμενοι δεν απείλησαν ωστόσο αμφότερες οι ομάδες πήγαν συντηρητικά.

Το 0-0 έδειχνε ως η φυσιολογική εξέλιξη των πραγμάτων, ωστόσο αυτός που μίλησε τελευταίος ήταν ο Μουργκ, ο οποίος μπήκε στις καθυστερήσεις και στο 90+4', με μια εκπληκτική εκτέλεση φάουλ έδωσε σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης στον ΠΑΟΚ. Αξίζει να αναφέρουμε ότι οι άνθρωποι της ΑΕΚ διαμαρτυρήθηκαν έντονα για την υπόδειξη του φάουλ που έφερε το γκολ των φιλοξενούμενων, με τον Μανόλο Χιμένεθ να μπαίνει στο γήπεδο για να διαμαρτυρηθεί στον διαιτητή.

Με μεγαλύτερη διάθεση η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ ήταν αυτή που μπήκε με περισσότερη διάθεση στο γήπεδο κι είχε περισσότερη ώρα την μπάλα στην κατοχή της. Οι παίκτες του Χιμένεθ γυρνούσαν σωστά την μπάλα, αναζητώντας κενούς χώρους προς την εστία του ΠΑΟΚ, ο οποίος ξεκίνησε με σαφώς πιο συντηρητική τακτική. Μάλιστα, στο 8' ήρθε κι η πρώτη καλή στιγμή, όταν ο Λόπες από τα αριστερά μπήκε στην περιοχή, αλλά το σουτ που έκανε από πλάγια θέση έδιωξε ο Πασχαλάκης.

Οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν με βαθιές μπαλιές να βρουν τον Κρμέντσικ, χωρίς όμως ιδιαίτερη επιτυχία, την ώρα που οι «κιτρινόμαυροι» είχαν άλλη μια καλή στιγμή, αυτή τη φορά με τον Ολιβέιρα. Ο Πορτογάλος έκανε δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά ξανά ο Πασχαλάκης είπε «όχι» με εντυπωσιακή απόκρουση. Μετά το 20ο λεπτό, πάντως, οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν το ματς και μάλιστα είχαν την κατοχή της μπάλας σε ποσοστό 54%, αλλά αμφότερες οι ομάδες έπαιξαν με ξεκάθαρη διάθεση να μην ρισκάρουν.

Έπεσε ο ρυθμός, μόνο αλλαγές προσώπων

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, με την ΑΕΚ να είναι αυτή που κρατούσε την μπάλα περισσότερη ώρα, χωρίς όμως να μπορέσει να δημιουργήσει μεγάλες ευκαιρίες. Γενικότερα, ο ρυθμός του ματς έπεσε σε σχέση με το πρώτο μέρος, ενώ ακόμα κι οι αλλαγές των δύο προπονητών ήταν προσώπων κι όχι διάταξης ή ρόλων.

Ήταν ξεκάθαρο ότι προτεραιότητα και των δύο ήταν να κρατήσουν το «μηδέν» στην άμυνα, ενώ οι μεταβιβάσεις των παικτών στο μπροστά τρίτο του γηπέδου δεν ήταν και καλές, με αποτέλεσμα οι καλές ευκαιρίες να μοιάζουν με... είδος υπό εξαφάνιση στο ΟΑΚΑ. Οι δύο ομάδες πήγαν συντηρητικά ως το φινάλε κι όλα έδειχναν ότι θα πάνε στα αποδυτήρια με τη «λευκή» ισοπαλία.

Γκολ ο Μουργκ, «φωνές» η ΑΕΚ

Τελικά, αυτό που δεν είδαμε για 93 λεπτά, το είδαμε στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, με έναν παίκτη που είχε... χτυπήσει στο φινάλε και στο αντίστοιχο ματς πρωταθλήματος (είχε ισοφαρίσει σε 1-1 στο 89'). Ο λόγος για τον Τόμας Μουργκ, ο οποίος μπήκε ως αλλαγή στις καθυστερήσεις και με μια εκπληκτική εκτέλεση φάουλ έδωσε τη νίκη στον ΠΑΟΚ. Η ΑΕΚ «φωνάζει» για την υπόδειξη του φάουλ, από το οποίο προήλθε το γκολ, με τον Μανόλο Χιμένεθ να μπαίνει στον αγωνιστικό χώρο για να διαμαρτυρηθεί στον διαιτητή.

ΠΑΟΚ (Π. Γκαρσία, 4-3-3): Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια (64’ Ροντρίγκο), Ινγκασον, Κρέσπο, Μπάμπα, Αουγκούστο, Σβαμπ, Ελ Καντουρί (64’ Ουάρντα), Ζίβκοβιτς, Τζόλης (90’+ Μουργκ), Κρμέντσικ (74’ Σφιντέρσκι)

Ο Καμπάκοφ χρέωσε με κίτρινη κάρτα τους Ολιβέιρα (19’), Μάνταλο (48’), Γκαρσία (80’) – Ζίβκοβιτς (20’), Βιεϊρίνια (45’+), Ελ Καντουρί (57’), ενώ έδωσε κάρτα και στον γυμναστή της ΑΕΚ, Σέμπα Μπασκόν (83’).