Serie A: Ανατροπή-έπος της Τορίνο! (Video+Photos)

Serie A: Αν και έχανε 2-0 μέχρι το 77’ η Τορίνο επικράτησε 3-2 της Σασουόλο και είναι πλέον εκτός ζώνης υποβιβασμού!

Η εξ αναβολής αναμέτρηση της Τορίνο με τη Σασουόλο για το Καμπιονάτο, έκρυβε απίστευτες συγκινήσεις! Η «Γκρανάτα» που ήταν 3η απ’ το τέλος αλλά με δύο ματς λιγότερα, «καιγόταν» για τη νίκη κόντρα στους «νεροβέρντε» που είχαν τον Γιώργο Κυριακόπουλο στον πάγκο.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν γρήγορο προβάδισμα δύο τερμάτων και το κράτησαν μέχρι το τελευταίο τέταρτο της αναμέτρησης! Απ’ το 77’ μέχρι το 90+2’, όμως, η Τορίνο αντεπιτέθηκε και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σιμόνε Τζάτζα επικράτησε με 3-2 σε ανατροπή σωτηρίας!

Η Σασουόλο άρχισε δυνατά το ματς και ξάφνιασε τους γηπεδούχους. Στο 6’ ο Μπεράρντι έκανε το 0-1, ενώ ο ίδιος παίκτης διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 38’. Στέλνοντας το ματς στην ανάπαυλα με τη Σασουόλο να προηγείται 2-0!

Το σκορ δεν άλλαζε με τα λεπτά να περνούν και η αναμέτρηση μπήκε στο τελευταίο της τέταρτο. Τότε άρχισε η μεγάλη αντεπίθεση των γηπεδούχων! Ο Τζάτζα στο 77’ μείωσε σε 1-2 και έδωσε ελπίδα στην Τορίνο.

Δέκα λεπτά μετά η «Γκρανάτα» ισοφάρισε με τον Μαντραγκόρα να κάνει το 2-2! Οι γηπεδούχοι είχαν πλέον την ψυχολογία και λίγα λεπτά στη διάθεσή τους για να κάνουν αυτό που έμοιαζε με άθλο! Και το πέτυχαν!

Στο 90+2’ ο Σιμόνε Τζάτζα ξανά, ήταν αυτός που έφερε… τούμπα την αναμέτρηση κάνοντας το 3-2. Με το σκορ αυτό να σφραγίζει τις προσπάθειες των δύο ομάδων, δίνοντας σπουδαία νίκη στους γηπεδούχους!

Η Τορίνο ανέβηκε στην 17η θέση, βγαίνοντας απ’ τη ζώνη του υποβιβασμού, έχοντας πλέον 23 βαθμούς και ένα ματς λιγότερο. Η Σασουόλο απ’ την άλλη, έμεινε στους 39 και την 8η θέση.

Volley League: Μία αγωνιστική κεκλεισμένων των θυρών στον Ολυμπιακό από τη ΔΕΑΒ