Ισπανικό Super Cup: Clasico ε; Να η Μπιλμπάο! (videos+photos)

Θρίαμβος της Αθλέτικ Μπιλμπάο κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης (2-1), στον τελικό με την Μπαρτσελόνα οι Βάσκοι!

Τελικό Ρεάλ Μαδρίτης-Μπαρτσελόνα στο Super Cup Ισπανίας περίμεναν οι ποδοσφαιρόφιλοι, αλλά υπολόγιζαν χωρίς τον… ξενοδόχο! Στην προκειμένη περίπτωση η Αθλέτικ Μπιλμπάο! Οι Βάσκοι με ψυχή λεόντων όπως είναι και το παρατσούκλι τους, απέκλεισαν την ομάδα του Ζιντάν και πήραν την πρόκριση για τον τελικό (2-1)!

Η Μπιλμπάο ξάφνιασε τους «μερένχες» στο πρώτο μέρος, προηγήθηκε 2-0 και μετά… έτρεχε η «βασίλισσα», αλλά δεν έφτασε ποτέ! Χάνοντας την ευκαιρία να διεκδικήσει τον πρώτο τίτλο της χρονιάς και μάλιστα σε ένα Clasico κόντρα στην Μπαρτσελόνα.

Στο «Ροσαλέδα» της Μάλαγα, ο Ραούλ Γκαρσία στο 18’ έκανε το 1-0 για τους Βάσκους.

Κι ενώ η Ρεάλ προσπαθούσε να αντιδράσει και να ισοφαρίσει, η Μπιλμπάο κέρδισε πέναλτι! Στο 38’ ο Ραούλ Γκαρσία ανέλαβε την εκτέλεση και έκανε το 2-0 για τους Βάσκους! Με το σκορ αυτό να στέλνει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μέρος η Ρεάλ Μαδρίτης προσπάθησε να αντιδράσει. Ήταν πιεστική, είχε πολλές ευκαιρίες, είχε δοκάρι με τον Ασένσιο όμως δυσκολεύτηκε σημαντικά στο να σκοράρει κόντρα στους οργανωμένους στην άμυνα Βάσκους.

Τελικά ήταν ο Καρίμ Μπενζεμά αυτός που βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Γάλλος μείωσε σε 1-2 στο 73’ και το ματς πήρε… φωτιά! Τα λεπτά που ακολούθησαν (κρατήθηκαν 10 λεπτά καθυστερήσεις περίπου) η «βασίλισσα» πίεσε… κατασκήνωσε στην αντίπαλη περιοχή, όμως η ισοφάριση δεν ήρθε.

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο λοιπόν, πανηγύρισε τη μεγάλη πρόκριση στέλνοντας τη Ρεάλ Μαδρίτης… σπίτι της! Την Κυριακή (17/1) οι Βάσκοι θα αντιμετωπίσουν την Μπαρτσελόνα στον τελικό του Ισπανικού Super Cup.

Παναθηναϊκός: «Η σελίδα θα γυρίσει... Ο Μπαρτζωκισμός δεν έχει θέση στο ελληνικό μπάσκετ το 2024»
Ολυμπιακή Φλόγα: «Είναι το σύμβολο της ελπίδας» σύμφωνα με τον Μπαχ
Basketball Champions League: Πάει για ιστορική πρόκριση το Περιστέρι - Game 3 με Βόννη | Ώρα, κανάλι
Euroleague: Βγαίνει ο αντίπαλος του Παναθηναϊκού AKTOR - Μάχη Μακάμπι με Μπασκόνια