Premier League: Το ντέρμπι η Έβερτον, παραπαίει η Άρσεναλ (videos)

Η Έβερτον επικράτησε 2-1 της Άρσεναλ και συνεχίζει την ανοδική της πορεία, εν αντιθέσει με τους «κανονιέρηδες»

Οι αντίθετες πορείες που ακολουθούν στη φετινή σεζόν Έβερτον και Άρσεναλ επιβεβαιώθηκαν απόψε στο «Γκούντισον Παρκ». Τα «ζαχαρωτά» επικράτησαν με 2-1, πανηγύρισαν τρίτη συνεχόμενη σημαντική νίκη (μετά από εκείνες με Τσέλσι και Λέστερ) και «σκαρφάλωσαν» -τουλάχιστον ως αύριο- στην δεύτερη θέση της κατάταξης. Στον αντίποδα, οι «κανονιέρηδες» συμπλήρωσαν επτά αγώνες χωρίς νίκη και παραμένουν «βυθισμένοι» στη 15η θέση, μόλις πέντε βαθμούς πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 22΄, όταν η κεφαλιά του Κάλβερτ-Λιούιν βρήκε στον Χόλντινγκ, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα. Η Άρσεναλ ισοφάρισε στο 35΄ με πέναλτι που κέρδισε ο Μέιτλαντ-Νάιλς και αξιοποίησε ο Πεπέ, αλλά στην εκπνοή του ημιχρόνου ο Γέρι Μίνα, με κεφαλιά από κόρνερ του Σίγκουρντσον, πέτυχε το γκολ που έμελλε να αποδειχθεί το νικητήριο. Οι Λονδρέζοι προσπάθησαν στο β΄ μέρος, είχαν δοκάρι με τον Νταβίντ Λουίζ, αλλά δεν μπόρεσαν να αλλάξουν τη μοίρα τους..

Χάρη σε ένα τέρμα του Ραχίμ Στέρλινγκ στο 16ο λεπτό, η Μάντσεστερ Σίτι πέρασε νικηφόρα από το «Σεντ Μέρις», κερδίζοντας με 1-0 τη Σαουθάμπτον, σε αναμέτρηση για τη 14η αγωνιστική της Premier League.

Οι «πολίτες» άντεξαν στην πίεση των πρώτων λεπτών και μετά το δεκάλεπτο ανέλαβαν την πρωτοβουλία. Στο 15’ το γκολ του Ρόντρι ακυρώθηκε καθώς ο Τζον Στόουνς – που συμμετείχε στη φάση – ήταν σε θέση οφσάιντ, ωστόσο στο αμέσως επόμενο λεπτό ήρθε το 0-1. Ο Μπερνάντο Σίλβα τροφοδότησε στα δεξιά τον Κέβιν ντε Μπρόιν κι αυτός γύρισε την μπάλα παράλληλα στον Ραχίμ Στέρλινγκ που άνοιξε το σκορ από το ύψος του πέναλτι!

Θίο Γουόλκοτ και Γιανίκ Βέστεγκααρντ σπατάλησαν ευκαιρίες να φέρουν το ματς στα ίσια ενώ παραλίγο ο Στόουνς να σκοράρει σε… λάθος εστία, με τη Σαουθάμπτον να παρουσιάζεται άκρως απειλητική. Ο Ιλκάι Γκιουντογάν υποχρέωσε σε εξαιρετική επέμβαση τον Άλεξ ΜακΚάρθι στην άλλη εστία, με το 0-1 να μένει μέχρι τέλους.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα επέστρεψε στις επιτυχίες μετά από δυο συνεχόμενες ισοπαλίες κρατώντας ανέπαφη την εστία της για έβδομη φορά στα οκτώ τελευταία παιχνίδια της, υποχρεώνοντας παράλληλα τη Σαουθάμπτον στην πρώτη της ήττα μετά από τρεις αγωνιστικές.

Ανοιχτό γάμο στην Πύλο κάνει ο Γιάννης Αντετοκούνμπο!
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Το ρεκόρ της «Ένωσης» κόντρα στους «πράσινους» και το ματς καριέρας του Ελίασον
Elite League: Στο Final 4 ο Ερμής Σχηματαρίου – Υποβιβάστηκε ο Αίας Ευόσμου
Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: LIVE το Game 2 της σειράς των playoffs της Euroleague