Serie A: Εύκολα με τεσσάρα η Νάπολι!

Serie A: Χωρίς να κουραστεί η Νάπολι πήρε το διπλό στην έδρα της ουραγού Κροτόνε με σκορ 4-0.

Δίχως να… ιδρώσει σχεδόν, η Νάπολι είχε εύκολο βράδυ στην έδρα της Κροτόνε. Η ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο «καθάρισε» το ματς με την ανωτερότητά της. Στην ευκολία της επικράτησης, βοήθησε και η αποβολή των γηπεδούχων όσο το σκορ ήταν ακόμη 0-1.

Οι «παρτενοπέι» ξεκίνησαν δυνατά, θέλοντας να φτάσουν όσο το δυνατόν γρηγορότερα στο γκολ. Το κατάφεραν λίγο μετά το ημίωρο (31’) με τον συνήθη ύποπτο, Λορέντζο Ινσίνιε να ανοίγει το σκορ!

Με αυτό το σκορ ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος. Στο δεύτερο, η Νάπολι έδειξε να διαχειρίζεται το υπέρ της σκορ, θέλοντας ταυτόχρονα να εκμεταλλευτεί τους όποιους χώρους για να πετύχει κι άλλο τέρμα. Όλα έγιναν ευκολότερα όταν στο 50’ ο Πετριτσιόνε αποβλήθηκε.

Οκτώ λεπτά μετά (58’) ο Λοθάνο ήταν αυτός που πέτυχε το 2-0 για τους Ναπολιτάνους, «καθαρίζοντας» ουσιαστικά το ματς καθώς η Κροτόνε με αυτό το σκορ και με παίκτη λιγότερο, ήταν αδύνατο να επιστρέψει…

Ο Ντεμ στο 76’ διαμόρφωσε το 3-0 για τους Ναπολιτάνους, για να έρθει ο Πετάνια στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων να κάνει το 4-0!

Ουσιαστικά η μεγαλύτερη δυσκολία για τους φιλοξενούμενους στο ματς αυτή, ήταν ο καιρός. Λόγω βροχής το γήπεδο ήταν βαρύ και μάλιστα υπήρξε αμφιβολία για το αν θα διεξαχθεί η αναμέτρηση λίγες ώρες πριν τη σέντρα.

Με τη νίκη τους αυτή οι «παρτενοπέι» αναρριχήθηκαν στην 3η θέση της βαθμολογίας με 20 βαθμούς (όσους και η Γιουβέντους), έναν πίσω απ’ την Ίντερ. Η Κροτόνε με μόλις 2 βαθμούς παρέμεινε στην τελευταία θέση και με τη μέχρι στιγμής εικόνα της μοιάζει το πρώτο φαβορί για υποβιβασμό…

ΝΑΠΟΛΙ: Οσπίνα, Ντι Λορέντζο, Μανωλάς, Κουλιμπαλί (83’ Μαξίμοβιτς), Ρουί, Ντεμ, Μπακαγιόκο (78’ Λομπότκα), Ζιελίνσκι (69’ Μέρτενς), Λοθάνο (77’ Πολιτάνο), Ινσίνιε (78’ Ελμάς), Πετάνια

Αλλαγή ώρας: Πότε γυρίζουμε τα ρολόγια μια ώρα μπροστά
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Βίρτους - Παναθηναϊκός AKTOR και Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ
Λέστερ: Απολύθηκε ο προπονητής της γυναικείας ομάδας λόγω σχέσης με παίκτρια
NBA: Συγκλονιστικός ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, αλλά απελπιστικά μόνος - Σοκ για τους Σέλτικς