Serie A: Με ανατροπή… αφεντικό της πόλης η Γιουβέντους! (Photos & Videos)

Serie A: Παρά τη διαφορά των δύο ομάδων, το ντέρμπι του Τορίνο είχε ένταση, σασπένς και με ανατροπή στο 89’ η Γιουβέντους επικράτησε της «γκρανάτα» 2-1!

Η Γιουβέντους παρέμεινε… αφεντικό του Τορίνο! Η ομάδα του Αντρέα Πίρλο σε ένα πραγματικό ντέρμπι, επικράτησε της «γκρανάτα» 2-1 σε ένα ματς που τα είχε όλα. Σασπένς, ένταση, αγωνία μέχρι τέλους και ανατροπή στο 89ο λεπτό!

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μπουν μπροστά στο σκορ αρκετά νωρίς. Μόλις στο 9ο λεπτό με τον Ενκουλού να σκοράρει. Ο στόπερ της «γκρανάτα» με σουτ μέσα απ’ τη μικρή περιοχή νίκησε τον Σέζνι!

Η Γιουβέντους από εκείνο το σημείο άρχισε να πιέζει όλο και περισσότερο. Η Τορίνο, όμως, κράτησε το υπέρ της αποτέλεσμα μέχρι την ανάπαυλα.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι θέλησαν να μπουν ακόμη πιο πιεστικοί για να φτάσουν στη γρήγορη ισοφάριση. Η «γρανάτα» αμυνόταν κυρίως. Στο 57’ ο Κουαρδάδο σκόραρε, όμως τελικά το τέρμα του ακυρώθηκε.

Παρότι η πίεση της Γιουβέντους δεν έφερνε φάσεις για γκολ και μεγάλη απειλή στην Τορίνο, τελικά η ισοφάριση ήρθε με τέρμα του ΜακΚένι στο 78ο λεπτό της αναμέτρησης.

Η ανατροπή για τους «μπιανκονέρι» έγινε γεγονός με τον Λεονάρντο Μπονούτσι! Ο Ιταλός έμπειρος αμυντικός στο 89’ σκόραρε για το 2-1, φέρνοντας… τούμπα το ματς!

Στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων, μάλιστα, αποβλήθηκε ο Πινσόλιο απ’ τον πάγκο της Γιουβέντους. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι, η «γηραιά κυρία» πήρε το ντέρμπι και μαζί βαθμολογική ανάσα φτάνοντας τους 20 βαθμούς κι αφήνοντας την Τορίνο στους 6 και τη ζώνη του υποβιβασμού!

*Πριν τη σέντρα τιμήθηκε ο Κριστιάνο Ρονάλντο που έφτασε τα 750 γκολ στην καριέρα του, με τον Αντρέα Ανιέλι να του δίνει μια φανέλα με το συγκεκριμένο αριθμό στην πλάτη.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Σέζνι, Κουαρδάδο, Ντε Λιχτ, Μπονούτσι, Ντανίλο (71’ Άλεξ Σάντρο), Μπεντανκούρ, Ραμπιό (71’ ΜακΚένι), Κουλουσέφσκι (57’ Ράμσεϊ), Κιέζα, Ρονάλντο, Ντιμπάλα (90’ Μπερναρντέρσκι)

ΤΟΡΙΝΟ: Σιρίγκου, Λιάνκο, Ενκουλού, Ροντρίγκεζ, Σίνγκο, Ανσάλντι (90’ Μπονατσόλι), Ρινκόν, Μεϊτέ, Λινέτι (90’ Σάνγκρε), Ζάζα (75’ Λούκιτς), Μπελότι

ΑΕΚ: «Συμπεριφορές προβοκατόρων προκαλούν ανυπολόγιστη ζημιά στην ομάδα μας»
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69: Έμεινε από ενέργεια και η Μπάρτσα έκανε το 1-1
Λίβερπουλ: Συμφωνία με Σλοτ, αυτός ο αντικαταστάτης του Κλοπ
Euroleague: Ισοφάρισε η Μονακό τη Φενέρμπαχτσε μετά από ντέρμπι