Serie A: «Χοντρή» γκέλα για Γιουβέντους! (Photos & Videos)

Serie A: Ισοπαλία 1-1 παραχώρησε η Γιουβέντους στην έδρα της Μπενεβέντο, μένοντας πίσω απ’ την Ίντερ στη βαθμολογία!

Νέα απώλεια βαθμών για τη Γιουβέντους στο Ιταλικό Πρωτάθλημα! Η ομάδα του Αντρέα Πίρλο για ακόμη μια φορά απέδειξε πως τη φετινή σεζόν δε θυμίζει σε τίποτα την ομάδα των περασμένων ετών, που ενέπνεε τη σιγουριά πως δεν πρόκειται να χάσει τον τίτλο.

Οι «μπιανκονέρι» αντιμετώπισαν εκτός έδρας τη Μπενεβέντο. Μπήκαν μπροστά στο σκορ με τέρμα του Άλβαρο Μοράτα στο 21’.

Ενώ φαινόταν πως η Γιούβε θα πάει προηγούμενη στα αποδυτήρια, ο Λετίσια στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ισοφάρισε για την ομάδα που προπονεί ο Φίλιπο Ιντζάγκι.

Η Γιουβέντους πίεσε, προσπάθησε να σημειώσει το γκολ που θα της δώσει τη νίκη, όμως η Μπενεβέντο κράτησε στην άμυνα μέχρι τέλους και πήρε σπουδαίο βαθμό κόντρα στους «μπιανκονέρι» που συνεχίζουν να κινούνται σε χαμηλά επίπεδα αναφορικά με την απόδοσή τους.

Με αυτό το αποτέλεσμα η Γιουβέντους έφτασε τους 17 βαθμούς, μένοντας πίσω και από την Ίντερ πλέον η οποία επικράτησε της Σασουόλο και έχει 18. Αν η Μίλαν νικήσει αύριο τη Φιορεντίνα, η «γηραιά κυρία» θα απέχει 6 βαθμούς απ’ την πρώτη θέση.

Στην τελευταία φάση του ματς αποβλήθηκε ο Αλβάρο Μοράτα, ενώ πριν την έναρξη του αγώνα όπως σε όλα τα γήπεδα της Serie A, τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Ντιέγκο Μαραντόνα.

Η πιο συγκινητική στιγμή, πάντως, ήταν αφού συμπληρώθηκε το 10ο λεπτό της αναμέτρησης. Σε εκείνο το λεπτό το ματς διεκόπη ουσιαστικά, με τους παίκτες, τους προπονητές και όσους ήταν στο γήπεδο να χειροκροτούν το κορυφαίο δεκάρι της ιστορίας, τον «Θεό» του ποδοσφαίρου…

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Σέζνι, Κουαρδάδο, Ντε Λιχτ, Ντανίλο, Φραμπότα, Ράμσεϊ (62’ Κουλουσέφσκι), Ραμπιό, Αρτούρ (62’ Μπεντανκούρ), Κιέζα (69’ Μπερναρντέσκι), Ντιμπάλα, Μοράτα.

Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: LIVE το Game 2 της σειράς των playoffs της Euroleague
Δ. Γιαννακόπουλος: Επέστρεψε στο ΟΑΚΑ και γνώρισε την αποθέωση!
Επίσημη η παραμονή του Τσάβι στην Μπαρτσελόνα
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: «Νάτοι, νάτοι οι Πρωταθλητές» - Η ατμόσφαιρα στην «OPAP Arena» κι η αποθέωση