Premier League: Καρέ από τον Σον και «περίπατος» για Τότεναμ (videos)

Ο Σον ήταν ασταμάτητος και η Τότεναμ επικράτησε 5-2 εκτός έδρας της Σαουθάμπτον

Η Σαουθάμπτον αφού αρχικά στο 3ο λεπτό είδε τον VAR ν' ακυρώνει γκολ του Κέιν για οφσάιντ στην έναρξη της φάσης, απάντησε με μια εξαιρετική ευκαιρία του Άνταμς στον οποίο ο Γιορίς αρνήθηκε το γκολ με τρομερή επέμβαση με το δεξί χέρι στο 10ο λεπτό. Λίγο αργότερα ο Ινγκς έκανε χέρι προτού στείλει τη μπάλα στα δίχτυα με τον Γάλλο πορτιέρε της Τότεναμ να βγαίνει εξαιρετικά για να διώξει με το κεφάλι πολλά μέτρα μακριά από την περιοχή του, ωστόσο, ο Άγγλος επιθετικός των «αγίων» θα τον νικούσε. Στο 32' από βαθιά μπαλιά του Γουόκερ – Πίτερς στην πλάτη του Ντάιερ, ο Ινγκς με διαγώνιο σουτ έκανε το 1-0 για τη Σαουθάμπτον από πολύ δύσκολο σημείο!

Η μεγάλη ανατροπή για την Τότεναμ θα ξεκινούσε από το πουθενά στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου και θα ολοκληρωνόταν με την έναρξη του δευτέρου μέρους. «Δράστες» και στις δύο περιπτώσεις οι Κέιν και Σον. Ο Άγγλος επιθετικός στο 45' + 2' πέταξε τη μπάλα στον κενό χώρο για τον Νοτιοκορεάτη που από πλάγια θέση ισοφάρισε, ενώ, το σκηνικό ήταν ακριβώς το ίδιο και στο 47' με τον Σον αυτή τη φορά να πλασάρει με το αριστερό για το come-back και το 2-1! Οι δύο μεγάλοι πρωταγωνιστές των Λονδρέζων θα συνέχιζαν το... βιολί τους μέχρι το φινάλε, με τον Κέιν να φτιάχνει, τον Σον να εκτελεί και τους δυο τους να γράφουν ιστορία με το καρέ τερμάτων και το καρέ των «σερβιρισμάτων» για το 4-1 που διαμορφώθηκε με τα γκολ στο 64' και το 73'.

Στο 82' ο Άγγλος αφού πρώτα είχε φτιάξει τόσα γκολ πέτυχε ένα κι εκείνος με το «ριμπάουντ» από το δοκάρι του Λαμέλα, ενώ, στο 90' ο Ινγκς με πέναλτι μείωσε στο τελικό 5-2 στον θρίαμβο των Λονδρέζων.