Η Ατλέτικο «μπλόκαρε» την Μπαρτσελόνα και στέλνει τον τίτλο στην Ρεάλ (video)

Στο θρίλερ της Βαρκελώνης η Ατλέτικο πήρε ισοπαλία 2-2 από την Μπαρτσελόνα και δίνει «αέρα» τίτλου στην Ρεάλ Μαδρίτης.

Η Μπαρτσελόνα δεν μπόρεσε να σηκώσει κεφάλι και έχασε κι άλλο έδαφος στη μάχη του τίτλου. Η Ατλέτικο απάντησε και τις δύο φορές που έμεινε πίσω στο σκορ και πήρε ισοπαλία 2-2.

Το αποτέλεσμα αυτό βολεύει την Ρεάλ Μαδρίτης που εάν νικήσει την Χετάφε θα ξεφύγει με +4 σε μια εφιαλτική ημέρα για την «Μπάρτσα» που έχασε το πρωτάθλημα και στο μπάσκετ από την Μπασκόνια.

Ένα επικό αυτογκολ του Ντιέγκο Κόστα έβαλε μπροστά την Μπαρτσελόνα στο 11' με τον ίδιο παίκτη να εξελίσσεται σε αρνητικό πρωταγωνιστή καθώς αστόχησε και σε πέναλτι σε 4λεπτά αργότερα. Αυτό όμως δεν κόστισε στην Ατλέτικο. Ο VAR έδειξε επανάληψη της εκτέλεσης επειδή ο Τερ Στέγκεν πατούσε γραμμή και ο Σαούλ έκανε το 1-1 από την άσπρη βούλα στο 19', σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για το πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Μπαρτσελόνα ανέβασε στροφές και με τον Μέσι να παίρνει «φωτιά» κατάφερε να πάρει το προβάδισμα. Ο Αργεντινός που ειχε και δοκάρι στο 22', εκτέλεσε πέναλτι αλά Πανένκα στο 50' για το 2-1, φτάνοντας έτσι τα 700 επίσημα γκολ στην καριέρα του. Η Ατλέτικο βρήκε τρόπο όμως να αντιδράσει για το 2-2 με αμφισβητούμενο πέναλτι του Σαούλ στο 62'.

Δεκατρία λεπτά στο πρώτο ημίχρονο αρκούσαν στη Σεβίλη για να βάλει τις βάσεις για μία άνετη νίκη επί της Λεγανές (3-0) και να διατηρηθεί στην 4η θέση της LaLiga, άσχετα με το τι θα κάνουν οι διώκτες της (Χετάφε και Βιγιαρεάλ) στα εκτός έδρας ματς που θα δώσουν την Τετάρτη με Ρεάλ Μαδρίτης και Μπέτις, αντίστοιχα.

Δύο γκολ για τους Ανδαλουσιάνους πέτυχε ο Τόρες, ενώ το «κερασάκι στην τούρτα» έβαλε στο 82΄ ο Ελ Χαντάντι, ο οποίος είχε περάσει στο ματς 10 λεπτά νωρίτερα στην θέση του «διπλού», Τόρες!

Πλέον, μετά τη νέα ήττα που γνώρισε η προτελευταία της κατάταξης, Λεγανές, έχει μόνο μαθηματικές ελπίδες για να παραμείνει στην κορυφαία κατηγορία, καθώς για να συμβεί αυτό θα πρέπει να έρθουν τα πάνω-κάτω.

Λαμία-ΠΑΟΚ 1-1: Πισωγύρισμα και ο τίτλος απομακρύνεται
Ιστιοπλοΐα: Διεκδικούν πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες οι Β. Κοκκαλάνης, Λ. Τσορτανίδης
Ρόμα: Πήρε το «πράσινο φως» για να ξεκινήσει αθλητική δραστηριότητα ξανά ο Εντικά
Super League LIVE: ΑΕΚ – Παναθηναϊκός, Άρης – Ολυμπιακός και Λαμία – ΠΑΟΚ