Bundesliga: Ακάθεκτη η Μπάγερν, το ντέρμπι η Ντόρτμουντ (videos)

Μια ακόμα νίκη πήρε η Μπάγερν Μονάχου (3-1 την Φράιμπουργκ), ενώ η Ντόρτμουντ με δυο γκολ του «τρομερού» Χάαλαντ επικράτησε 2-0 της Λειψίας

Η νίκη της Ντόρτμουντ στη Λειψία (2-0) «σφράγισε» οριστικά κι αμετάκλητα τη δεύτερη θέση της κατάταξης για τους Βεστφαλούς, που πάντως είχαν εξασφαλίσει την έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ της περιόδου 2020-21.

Ωστόσο, κερδισμένη της 33ης (προτελευταίας) αγωνιστικής στην Μπουντεσλίγκα ήταν η Γκλάντμπαχ, που πέρασε άνετα (3-1) από την έδρα της ουραγού Πάντερμπορν, υποσκέλισε τη Λεβερκούζεν που ηττήθηκε στο Βερολίνο από τη Χέρτα (0-2) και ξαναβρέθηκε στην τέταρτη θέση, κρατώντας το τελευταίο «εισιτήριο» για το Τσάμπιονς Λιγκ.

Στο Μόναχο, ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι συνέχισε το... χαβά του και με τα δύο γκολ που πέτυχε απέναντι στη Φράιμπουργκ, στο νικηφόρο 3-1, ξεπέρασε το ρεκόρ του Πιέρ Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ, ο οποίος τη σεζόν 2016-17 είχε σκοράρει 31 φορές σε ένα πρωτάθλημα ως παίκτης της Μπορούσια Ντόρτμουντ.

Ο Πολωνός «γκολεαδόρ» έγινε ο πρώτος μη Γερμανός ποδοσφαιριστής με αυτή την επίδοση. Το απόλυτο ρεκόρ παραγωγικότητας σε μια περίοδο ανήκει στον μεγάλο Γκερντ Μίλερ, με 40 τέρματα, από την περίοδο 1971-72!

Βόλφσμπουργκ και Χόφενχαϊμ «κλείδωσαν» την έξοδο στο Γιουρόπα Λιγκ, μετά τις νίκες τους με 4-1 επί των Σάλκε και Ουνιόν Βερολίνου, αντίστοιχα, καθώς αμφότερες βρίσκονται πια στο +4 από την όγδοη Φράιμπουργκ.

Στις μάχες των... απελπισμένων, η Φορτούνα Ντίσελντορφ αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 της Άουγκσμπουργκ κι έμεινε «ζωντανή» για την παραμονή μέσω των μπαράζ, ενώ η Βέρντερ Βρέμης ηττήθηκε (1-3) από τη Μάιντς, η οποία εξασφάλισε μαθηματικά την παρουσία της στην κατηγορία και τη νέα περίοδο.

Ιστιοπλοΐα: Πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες για Κοκκαλάνη, Μαραμενίδη και αδέρφια Σπανάκη