Ματσάρα στη Βρέμη, πρόκριση της Βέρντερ σε βάρος της Ντόρτμουντ (video)

Η Βέρντερ Βρέμης νίκησε 3-2 την Ντόρτμουντ και την απέκλεισε από τα προημιτελικά του Κυπέλλου Γερμανίας σε ένα ματς… θρίλερ με σπουδαίο θέαμα, σασπένς και λάθος διαιτητικές αποφάσεις.

Πρόωρος αποκλεισμός από το Κύπελλο Γερμανίας για την Ντόρτμουντ. Η φάση των «16» της διοργάνωσης ξεκίνησε με μία μεγάλη έκπληξη, η οποία έλαβε χώρα στο «Βεζερστάντιον», όπου η εκ των ουραγών της Bundesliga, Βέρντερ Βρέμης, «πέταξε έξω» ένα από τα φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου, Ντόρτμουντ. Με τα γκολ των Σέλκε και Μπίτενκουρτ στο πρώτο ημίωρο οι γηπεδούχοι επιβλήθηκαν με 3-2 και προκρίθηκαν στους προημιτελικούς. Ο Χάαλαντ με το 8ο γκολ από την ημέρα της μεταγραφής του (έχει 7 στο πρωτάθλημα σε τρεις αγώνες) μείωσε στο 67΄ σε 2-1, ο Ράτσιτσα έδωσε και πάλι... αέρα δύο τερμάτων στην Βέρντερ, για να «γράψει» το τελικό σκορ ο Ρέινα στο 78΄.

Η Ντόρτμουντ, βέβαια, έχει κάθε δικαίωμα να διαμαρτύρεται αφού στο φινάλε του ματς υπήρξε καθαρό χτύπημα εκτός φάσης του Μοϊσάντερ στον Ρέινα, όμως, ο διαιτητής δεν έδωσε ως όφειλε πέναλτι και κόκκινη κάρτα. Ο Χάαλαντ έχασε σπουδαία ευκαιρία με τον γκολκίπερ της Βέρντερ να αποκρούει εντυπωσιακά την κεφαλιά του στις καθυστερήσεις και το ματς έμεινε ως είχε με την πρόκριση των «πράσινων».

Στο πιο αμφίρροπο ματς της βραδιάς, η Αίντραχτ Φρανκφούρτης με δύο γκολ του Κόστιτς στο β΄ μέρος επικράτησε με 3-1 της Λειψίας, ενώ η Φορτούνα Ντίσελντορφ αν και βρέθηκε να χάνει με 2-1 στο ημίχρονο από την Καϊζερσλάουτερν, πέτυχε 4 γκολ στην επανάληψη και πήρε με θριαμβευτικό τρόπο το «εισιτήριο» για τους «8».