Ισόπαλο το ντέρμπι και δώρο στην Μπάγερν (video)

Λειψία και Γκλάντμπαχ αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2 στο ντέρμπι της 20ής αγωνιστικής, προς όφελος της Μπάγερν που εκμεταλλεύτηκε την απώλεια των γηπεδούχων κι έμεινε μόνη στην κορυφή.

Τα «πουλάρια» έκαναν ένα καταπληκτικό πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο προηγήθηκαν 2-0 (24' Πλεά, 35' Χόφμαν) στη «Red Bull Arena», ενώ είχαν ευκαιρία και για τρίτο γκολ, που θα κλείδωνε το παιχνίδι.

Οι δύο αλλαγές του Γιούλιαν Νάγκελσμαν στο ημίχρονο (Σικ, Πόουλσεν), όμως, άλλαξαν την εικόνα του αγώνα και βοήθησαν τη Λειψία να κάνει... restart. Στο 50' ο Σικ σκόραρε ξαναβάζοντας τους γηπεδούχους στο παιχνίδι. Στο 60' ο Πλεά είδε στην ίδια φάση δύο κίτρινες κάρτες για διαμαρτυρία (!) και αποβλήθηκε, η Λειψία αύξησε την πίεση και στο λυκόφως του παιχνιδιού έσωσε ένα βαθμό με τον Ενκουενκού.