Ματς-ΕΠΟΣ και πρόκριση στα πέναλτι για Λίβερπουλ! (video)

Μία ποδοσφαιρική παράσταση άνευ προηγουμένου διεξήχθη στο «Ανφιλντ», όπου η Λίβερπουλ προκρίθηκε στα πέναλτι εις βάρος της Άρσεναλ με το τελικό 5-4, σε αγώνα που στην κανονική του διάρκεια οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες με το απίστευτο κι, όμως, αληθινό, 5-5!

Οι «κόκκινοι» του Γιούργκεν Κλοπ με τρεις επικές ανατροπές στο 90λεπτο προκρίθηκαν με πανηγυρικό τρόπο στους προημιτελικούς της διοργάνωσης, σε αγώνα που φάνηκε ότι οι «κανονιέρηδες» θα «καθάριζαν» εύκολα ή, δύσκολα, αλλά τελικά οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που χαμογέλασαν στο φινάλε, ευστοχώντας σε όλες τις εκτελέσεις πέναλτι που επιχείρησαν.

Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο 6΄ με το αυτογκόλ του Μουστάφι, αλλά οι παίκτες του Έμερι «απάντησαν» με τρία γκολ: στο 19΄ με τον Τορέιρα έγινε το 1-1 και στη συνέχεια με δύο γκολ του Μαρτινέλι (26΄, 39΄) οι Λονδρέζοι πήραν... αέρα δύο τερμάτων. Πριν κλείσει το πρώτο μέρος, ο Μίλνερ με πέναλτι μείωσε σε 2-3.

Στο 54΄ ο Μάιτλαντ-Νάιλς έκανε το 4-2 για την Άρσεναλ, για να ακολουθήσουν δύο απίθανα γκολ από τους Τσαμπερλέιν (58΄) και Οριγκί (62΄). Το 4-4 δεν έμεινε πολύ, καθώς στο 70΄ ο Γουΐλοκ με φοβερό σουτ έβαλε και πάλι μπροστά την Άρσεναλ. Όλα έδειχναν ότι οι φιλοξενούμενοι θα έπαιρναν το «εισιτήριο» για τους «8» της διοργάνωσης, αλλά στις καθυστερήσεις ο Οριγκί είπε την τελευταία λέξη στον αγώνα με ένα ακόμη υπέροχο γκολ.

Στη διαδικασία των πέναλτι ο Κέχελερ νίκησε τον Θεμπάγιος στο τέταρτο πέναλτι των «κανονιέρηδων», ενώ στη συνέχεια ευστόχησαν και χάρισαν την πρόκριση στα προημιτελικά του Λιγκ Καπ στους «κόκκινους» οι Οριγκί και Τζόουνς.

Liverpool vs Arsenal 5-5 (PEN 5-4) - All Goals

Super League: Ντέρμπι κορυφής ΑΕΚ - Παναθηναϊκός | Επικίνδυνοι έξοδοι για ΠΑΟΚ, Ολυμπιακό