Euro 2020: Στα τελικά και η Ρωσία, προβάδισμα οι Ολλανδοί (videos)

Η Ρωσία εξασφάλισε θέση στα τελικά του Euro 2020 μέσω… Λευκωσίας.

Η Ρωσία πήρε τη νίκη που ήθελε στη Λευκωσία συντρίβοντας την Κύπρο με 5-0 και μετά το Βέλγιο, σφράγισε επίσης την πρόκριση στην τελική φάση του Euro 2020 από τον 9ο όμιλο, αφού με δύο αγώνες να απομένουν για την ολοκλήρωση της προκριματικής φάσης στο γκρουπ, απόκτησε διαφορά 11 πόντων από τους τρίτους Κύπριους. Με το σκορ στο 0-2 αποβλήθηκε ο Λαΐφης στο 28ο λεπτό, οπότε η κατάσταση έγινε μη αναστρέψιμη για την ομάδα του Μπεν Σιμόν.

Η Ολλανδία (3ος όμιλος) δυσκολεύτηκε στη Λευκορωσία, αφού αν και προηγήθηκε 2-0 στο ημίχρονο με ισάριθμα γκολ του Βαϊνάλντουμ είδε τους γηπεδούχους να μειώνουν νωρίς στην επανάληψη. Οι «οράνιε» κράτησαν τελικά τη νίκη (2-1) και αποσπάστηκαν τρεις βαθμούς από τους Γερμανούς, που παίζουν αργότερα απόψε στην Εσθονία, ενώ έχουν την ίδια διαφορά και με τους Ιρλανδούς, με ίδιο αριθμό αγώνων (6).

Για τον 5ο όμιλο, η Ουγγαρία νίκησε το Αζερμπαϊτζάν και βρέθηκε στη δεύτερη θέση, στο +2 από τη Σλοβακία που όμως έχει παιχνίδι λιγότερο. Σε βαθμολογικά αδιάφορο αγώνα, η Σκωτία «διέλυσε» με 6-0 το Σαν Μαρίνο στο «Χάμπντεν Παρκ» της Γλασκόβης, με τον Τζον ΜακΓκιν να κάνει χατ-τρικ από το πρώτο ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι, που παραμένουν χωρίς βαθμό έχουν τον ντροπιαστικό απολογισμό τερμάτων 0-43!

Στέφανος Τσιτσιπάς: Ήττα στο διπλό της Βαρκελώνης - Την Τετάρτη αντιμετωπίζει τον Όφνερ
Παναθηναϊκός: «Συναντήθηκε με τον Αλαφούζο ο Τερίμ, συνεχίζει ακόμα κι αν χάσει τον τίτλο»
Λεβερκούζεν: Φεύγει ο Μπονιφάτσε - Κλείνει Μπέιερ
Παναθηναϊκός AKTOR: Κυκλοφόρησαν κι εξαφανίζονται τα εισιτήρια για τα playoffs της EuroLeague