Εύκολα στην έδρα της Έβερτον η Σίτι, δυσκολεύτηκε η Τότεναμ (videos)

Χωρίς απώλειες πέρασε η Μάντσεστερ Σίτι από το Γκούντισον Παρκ, καθώς νίκησε 3-1 την Έβερτον για την 7η αγωνιστική της Premier League και διατηρήθηκε σε απόσταση 5 βαθμών από την πρωτοπόρο Λίβερπουλ.

Οι Ζεσούς (24΄), Μαχρέζ (71΄), Στέρλινγκ (84΄) τα τέρματα για την ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα, ενώ ο Κάλβερτ-Λεβίν ισοφάρισε προσωρινά στο 33΄.

Κάθε άλλο παρά εύκολη ήταν η επικράτηση της Τότεναμ επί της Σαουθάμπτον. Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Champions League νίκησε με 2-1, αν και αγωνιζόταν με δέκα παίκτες από το 31΄ λόγω αποβολής με 2η κίτρινη κάρτα του Οριέ. Ο Εντομπελέ στο 24΄ άνοιξε το σκορ, στο 39΄ ο Ινγκς ισοφάρισε μετά από παιδιαριώδες λάθος του Λιορίς και στο 43΄ ο Χάρι Κέιν πέτυχε το νικητήριο γκολ. Η σύνθεση της Τότεναμ: Λιορίς, Οριέ, Αλντερβάιρελντ, Φερτόνχεν, Ρόυζ, Γουίνκς (90΄ Βανιάμα), Σισοκό, Εντομπελέ (78΄ Ντιέρ), Έρικσεν, Κέιν, Σον (64΄ Λαμελα).

Η Τσέλσι ανέβασε την απόδοσή της στο β' ημίχρονο και νίκησε 2-0 την Μπράιτον, με σκόρερ τους Ζορζίνιο στο 50΄ με πέναλτι και Γουίλιαν στο 76΄. Ακάθεκτη συνεχίζει η Λίβερπουλ, καθώς πέρασε νικηφόρα 1-0 και από την έδρα της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ κι έτσι οδηγεί μόνη από την κορυφή την κούρσα της Premier League και μάλιστα με το απόλυτο 7x7. Το «χρυσό» γκολ των πρωταθλητών Ευρώπης σημείωσε ο Ζεορζίνιο Βαϊνάλντουμ στο 70ο λεπτό της αναμέτρησης και μετά από λάθος του τερματοφύλακα Χέντερσον.

Tottenham vs Southampton 2-1 All Goals & Highlights - Harry Kane Goal