Κόπα Άφρικα: Ο Μαχρέζ χτύπησε στο τέλος και έστειλε την Αλγερία στον τελικό (video)

Η Αλγερία θα είναι ο παρτενέρ της Σενεγάλης στον τελικό του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής, την ερχόμενη Παρασκευή (19/7, 22:00).

Το συγκρότημα του Τζαμέλ Μπελμαντί επιβλήθηκε με 2-1 της Νιγηρίας στο δεύτερο (χρονικά) ημιτελικό της διοργάνωσης, χάρις στο γκολ του άσου της Μάντσεστερ Σίτι Ριάντ Μαχρέζ στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η Αλγερία είχε πάρει προβάδισμα με αυτογκόλ του Εκόνγκ στο 40΄ (το δεύτερο στα συνολικά 4 τέρματα που σημειώθηκαν απόψε), ενώ οι «σούπερ αετοί» είχαν ισοφαρίσει με πέναλτι του Ιγκάλο στο 72΄. Το συγκρότημα του Ρορ θα διεκδικήσει την τρίτη θέση στο «μικρό τελικό» με αντίπαλο την Τυνησία, την Τετάρτη 17 Ιουλίου (22:00).

Algeria vs Nigeria 2-1 Extended Highlights & Goals (14/07/2019)