Ο Σίλε «λύτρωσε» τη Μπάγερν (video)

Νέα νίκη για τη Μπάγερν στη Bundesliga.

Ο Νίκλας Σίλε «λύτρωσε» τη Μπάγερν Μονάχου στο 76΄ και οι Βαυαροί επικράτησαν με 1-0 της Βέρντερ Βρέμης στην «Αλιάνζ Αρένα». Η ομάδα του Κόβατς ξέφυγε με +4 από την Ντόρτμουντ, που παίζει την Κυριακή (21/04) εκτός με την Φράιμπουργκ και τέσσερις αγωνιστικές πριν το φινάλε (30ή) προβάρει ως το μεγάλο φαβορί για τον τίτλο της Bundesliga.

Καθοριστικό σημείο στο ματς ήταν η αποβολή του Βελίκοβιτς στο 58΄ για λογαριασμό των φιλοξενούμενων, που άντεξαν για περίπου 20 λεπτά ακόμη με παίκτη λιγότερο.

Η Άουγκσμπουργκ ουσιαστικά έστειλε την Στουτγάρδη στο μπαράζ παραμονής με τον τρίτο της δεύτερης κατηγορίας. Η ομάδα του Σμιντ μέσα σε 30 λεπτά είχε «καθαρίσει» το ματς, προηγήθηκε με 3-0 και με το εμφατικό 6-0 «κλείδωσε» την παραμονή της στη Bundesliga τέσσερις αγωνιστικές πριν το φινάλε. Οι «Σουηβοί» απέχουν 6 βαθμούς από την σωτηρία και για να έχουν κάποιες ελπίδες περιμένουν ήττα της Σάλκε απόψε (21:30) από τη Χοφενχάιμ, αλλά με τέτοιες εμφανίσεις δεν έχουν καμία τύχη. Ο Τάσος Δώνης πέρασε αλλαγή στο 46΄ αντί του Ινσούα, αλλά δεν μπόρεσε να πετύχει κάποιο γκολ.