Τελικός… κόλαση στο Copa Libertadores: Μπόκα Τζούνιορς vs Ρίβερ Πλέιτ! (video)

Για πρώτη φορά στα χρονικά της διοργάνωσης, οι δυο μεγάλοι αντίπαλοι θα τεθούν αντιμέτωποι στον τελικό.

Η Μπόκα Τζούνιορς εξασφάλισε την πρόκρισή της, στον τελικό του Copa Libertadores, μετά το 2-2 στην έδρα της Παλμέιρας (2-0 το πρώτο παιχνίδι στην Αργεντινή) και ετοιμάζεται για τις μεγαλύτερες «μάχες» της ιστορίας της, απέναντι στη μισητή αντίπαλο Ρίβερ Πλέιτ!

Για πρώτη φορά στα χρονικά, της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης στη Λατινική Αμερική, οι δυο μεγάλοι αντίπαλοι θα τεθούν αντιμέτωποι, με έπαθλο τον τίτλο της κορυφαίας ομάδας της Ν. Αμερικής!

Οι τελικοί είναι προγραμματισμένοι στις 7 Νοεμβρίου, Μπόκα – Ρίβερ στο Μπομπονέρα, και στις 28 Νοεμβρίου, στο Μονουμεντάλ.

Για την ιστορία, οι Αργεντινοί άνοιξαν το σκορ στo "Allianz Parque" του Σάο Πάουλο με γκολ του Ουαντσόπε Άμπιλα στο 18ο λεπτό. Η "βερντάο" ισοφάρισε στο 53' με τον Λουάν και πήρε προβάδισμα με εκτέλεση πέναλτι του Γκόμες ύστερα από επτά λεπτά (60').

Ο "Πίπα" (παρατσούκλι του Ντάριο Μπενεντέτο) έκανε το 2-2 στο 70ό λεπτό, έβαλε "ταφόπλακα" στα όνειρα των Βραζιλιάνων γι' ανατροπή και διαμόρφωσε το τελικό σκορ (2-2). Έδωσε την πρόκριση στην Μπόκα.

Γιάννης Αντετοκούνμπο: Παντρεύεται στην Ελλάδα το καλοκαίρι - Πού θα γίνει ο γάμος (vid)
Ολυμπιακός - Άστον Βίλα: Με 1.600 φιλάθλους οι Άγγλοι στο «Γ. Καραϊκάκης»
Ο Γουόρνικ δικαιώνει Παναθηναϊκό και Αταμάν για τα σοβαρά διαιτητικά λάθη στο Game1 με τη Μακάμπι
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι και τελικό Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός