Δεν πέφτει από την κορυφή η Νάπολι (video)

Η Νάπολι δείχνει χαρακτήρα πρωταθλήτριας παρά την ασφυκτική πίεση της Γιουβέντους.

Την Κυριακή (28/1) οι «παρτενοπέι» δέχθηκαν γκολ από τη Μπολόνια πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης στο «Σαν Πάολο», αλλά αντέδρασαν άμεσα στο σοκ και «γύρισαν» το παιχνίδι. Βοήθησε η γρήγορη και τυχερή ισοφάριση, με αυτογκόλ του Εμπαγέ στο 5ο λεπτό, για να ακολουθήσουν δύο γκολ του Μέρτενς που διαμόρφωσαν το τελικό 3-1.

Ονειρικό ντεμπούτο στη Serie A έκανε ο Γιάγκος Βούκοβιτς, ο οποίος από τα... αζήτητα του Ολυμπιακού βρέθηκε στη βασική ενδεκάδα της Βερόνα και σκόραρε με κεφαλιά στο 11ο λεπτό, ανοίγοντας το δρόμο της Ελλάς για το θριαμβευτικό 4-1 επί της Φιορεντίνα μέσα στο «Αρτέμιο Φράνκι».

Ντεμπούτο έκανε και ο Χαράλαμπος Λυκογιάννης, που πέρασε ως αλλαγή στο 63΄ και βοήθησε την Κάλιαρι να πάρει... ηρωική ισοπαλία (1-1) στην έδρα της Κροτόνε, παίζοντας από το τέλος του ημιχρόνου με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Πιζακάνε.

Η Ουντινέζε συνέχισε την ανοδική της πορεία, νικώντας 1-0 στη Γένοβα τη Τζένοα, ενώ η Τορίνο επικράτησε άνετα 3-0 της ουραγού Μπενεβέντο.