Coppa Italia: Πρόκριση με άρωμα… Αστέρα για Μίλαν

Στα ημιτελικά του Coppa Italia προκρίθηκε η Μίλαν επικρατώντας 1-0 της Ίντερ στην παράταση στο απόλυτο ντέρμπι του Μιλάνου με τον πρώην τερματοφύλακα του Αστέρα Τρίπολης, Αντόνιο Ντοναρούμα να «σώζει» τους «ροσονέρι».

Ο πρώην άσος των Αρκάδων ήταν αυτός που κράτησε τους τυπικά γηπεδούχους στην διεκδίκηση της πρόκρισης, καθώς κατέβασε… ρολά, με κυριότερη φάση αυτή του 59ου λεπτού, όταν σταμάτησε το σουτ του Ζοάο Μάριο εξ επαφής. Στην συνέχεια, οι «ροσονέρι» ανέβασαν… στροφές, αλλά στο 90’ το σουτ του Σούσο σταμάτησε στο δοκάρι.

Έτσι, το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, την οποία έκρινε ο 2οχρονος Πάτρικ Κουτρόνε που στο 104 λεπτό έστειλε την μπάλα στην εστία του Χαντάνοβιτς διαμορφώνοντας το 1-0 όπου έδωσε τη Μίλαν την πρόκριση στα ημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίσει την Λάτσιο.

Μιλάν (Τζενάρο Γκατούζο): Αν. Ντοναρούμα, Αμπάτε (53' Καλάμπρια), Μπονούτσι, Ρομανιόλι, Ροντρίγκες, Κεσί, Μπίλια, Λοκατέλι (73' Τσαλχάνογλου), Σούσο, Μποναβεντούρα, Κάλινιτς (76' Κουτρόνε).

Ίντερ (Λουτσιάνο Σπαλέτι): Χαντάνοβιτς, Ζοάο Κανσέλο, Σκρίνιαρ, Ρανόκια, Ναγκατόμο, Βεσίνο, Γκαλιαρντίνι (75' Μπρόζοβιτς), Καντρέβα (101' Έντερ), Ζοάο Μάριο (67' Μπόρχα Βαλέρο), Πέρισιτς, Ικάρντι.

Μπαίνει στο χειρουργείο ο Έντσο Φερνάντες
ΑΕΚ: «Συμπεριφορές προβοκατόρων προκαλούν ανυπολόγιστη ζημιά στην ομάδα μας»
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69: Έμεινε από ενέργεια και η Μπάρτσα έκανε το 1-1
Λίβερπουλ: Συμφωνία με Σλοτ, αυτός ο αντικαταστάτης του Κλοπ